Amadeo Modigliani

Amedeo Modigliani (nar. sa 12. júla 1884 v talianskom Livorne; zomrel  24. januára 1920 v Paríži). Amadeo Clemente Modigliani bol taliansky maliar a sochár židovského pôvodu. Bol príslušníkom Parížskej školy. Modigliani mal veľmi osobitý umelecký rukopis, čiastočne bol ovplyvnený africkým sochárstvom, Cézannom a kubizmom.

Keď otcov obchod zkrachoval, rodina žila v chudobe, na okraji spoločnosti. K maliarstvu Amadea nasmerovala matka, ku ktorej mal veľmi silný vztah; až do desiatich rokov ho vyučovala doma. Navyše, ako dieťa trpel chorobami, které ho často privádzali až na prah smrti: v jedenástich závažný zápal pohrudnice, neskôr  tyfová horúčka, v šestnástich opäť vážný zápal pohrudnice. Nakonec se u neho rozvinula tuberkulóza.

Amadeo Modigliani bol drogovo závislý, alkoholik;  zomrel na tuberkulóznu meningitídu vo veku 35 rokov v objatí tehotnej Jeanne (v tom čase už mali jednu dcéru). V deň jeho pohrebu, 26. januára 1920 spáchala jeho snúbenica Jeanne Hébuternová samovraždu (skočila z okna z piateho poschodia rodičovského domu). Amadeo a Jeanne mali spolu jedno dieťa, dcéru Jeanne Modigliani (1918-1984).

O vztahu Modiglianiho a Jeanne hovorí slávny film Milenci z Montparnassu (Montparnasse 19) z r. 1958, kde malíře ztvárnil Gérard Philipe, Jeanne Anouk Aimée, Béatrice Lilli Palmerová. V r. 2004 vznikl životopisný film Modigliani, který se viac soustredí na rivalitu s Picassem (v hlavnej úlohe s Andy Garcia).

Al Bano and Romina Power – Liberta – Modigliani – YouTube

error: Content is protected !!