Amalfitánske pobrežie

Costiera amalfitana (Amalfitánske pobrežie) = najkrajšie pobrežie Apeninského polostrova (tvrdia samotní Taliani); dlhé iba 40 km (provincia Salerno; regione Campania); je slávne už od čias starovekého gréckeho básnika Homéra, ktorý ho opísal ako pobrežie citrusových kvetov, malebných uličiek a ako domov bájnych Sirén, ktoré vábili podmanivým spevom námorníkov do svojich zón. Je známe pre svoje vysoké kopce po celej dĺžke, ktoré sa zvažujú až k pobrežiu, a z ktorých je panoramatický výhľad do všetkých smerov. Na nich sa nachádza rad malebných miest so zachovalou architektúrou. Celé pobrežie je akýsi vysunutý balkón nad kobaltovo modrým Tyrhenským morom. Od r. 1997 je pobrežie zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pláže na pobreží sú božské, sú skutočným rajom. Výlet loďou popri pobreží ponúka neuveriteľný zážitok a pohľad na všetky prírodné krásy z mora. Pre turistov, čo radi obdivujú prírodu “po svojich” je tu známa cesta po pobreží “Sentiero degli Dei” (chodník Bohov), ktorá začína v mestskej časti Nocella a vedie do Bornerana. Na zdolanie 7 km dlhej (nenáročnej) trasy si určite vyčleňte dve-tri hodiny.

Amalfitánske pobrežie zaberá plochu 11, 321 ha medzi Neapolským a Salernským zálivom a patrí sem 14 mestečiek: Amalfi, Atrani, Cetara, Conca dei Marini, Furore, Maiori, Minori, Positano, Praiano, Ravello, Scala, Tramonti, Vietri sul Mare e Agerola. Mestečká sú spojené jedinou (štátnou) cestou (strada statale 163 amalfitana), ktorá je považovaná za jednu z najkrajších ciest Talianska (bola postavená za čias Buorbonovcov). Všetky sú krásne, každé má svoje osobité čaro, ťažko ich porovnávať; v každom prípade „čerešničkou na torte“ je Ravello.

Costiera Amalfitana, Patrimonio Mondiale dell’Umanità. Alla scoperta delle bellezze della „Divina“ – YouTube

 

error: Content is protected !!