Aosta

Aosta, mesto umenia, histórie a tradícií. Hlavné mesto autonómneho regiónu Valle d´Aosta je príjemné a živé mesto, ktoré si zachováva pozoruhodné stopy svojej zložitej minulosti. Ohromí vás rozmanitosťou a bohatstvom svojho umeleckého dedičstva a jeho hmatateľnou atmosférou. Nachádza sa v centre regiónu a do hodiny sa dostanete do každého rohu Valle d´Aosta (Údolie Aosty).

Aosta bola založená Rímanmi v r. 25. p. n. l., na začiatku augustovej doby ako Augusta Praetoria Salassorum. Kolónia, postavená v blízkosti sútoku potoka Buthier s Dorou Balteou, je príkladným modelom rímskeho urbanizmu, ktorý je stále rozpoznateľný aj v súčasnej mestskej štruktúre. Vzhľadom na dôležitosť viditeľných rímskych pozostatkov sa Aosta nazýva Rímom Álp.

Z rímskeho mesta si Aosta zachováva veľmi dôležité pamiatky, napr. starý rímsky most, Augustov oblúk, impozantná brána Porta Pretoria (hlavný vstup do mesta), rímske divadlo pre viac ako 3000 divákov (zachovaná južná fasáda je 22 m vysoká), kryptoportico (monumentálna polopozemná stavba, využívaná na rôzne, najmä rituálne, účely), mestské hradby, ktoré sú takmer úplne zachované (s pôvodnými travertínovými stenami). Dych vyráža pevné ortogonálne (pravouhlé) mestské usporiadanie (stále jasne čitateľné), ktoré rozdelilo mesto na pravidelné časti…

K zaujímavým stredovekým svedectvám možno v Aosta zaradiť kostol Sant’Orso, katedrálu s kláštorom (s pozoruhodnou románskou krížovou cestou z 12. st.), veže postavené pozdĺž rímskych hradieb, pevnosť Castello di Bramafan (staré sídlo vikomtov z Aosty) a Torre dei  Ballivi (sídlo súdneho exekútora a po stáročia mestské väzenie/až do r. 1984).

Na elegantnom hlavnom námestí Piazza Émile Chanoux (v tvare obdĺžnika) si vychutnajte „súčasnosť“ a miestnu gastronómiu v niektorom miestnom bare či reštaurácii. Aosta vás milo prekvapí svojou priateľskou a elegantnou atmosférou.

AOSTA AOSTE ITALY – Bing video

 

error: Content is protected !!