Prosecco-tour

Valdobbiadene-Conegliano (Veneto)

Galéria:

Máte záujem? Napíšte nám:

Dôležité (neprehliadnite):

Program nie je povinný. V prípade individuálneho záujmu môžete absolvovať len vybranú časť programu. 

Prvý a posledný deň sú určené najmä na transfer a ubytovanie. Program v tieto dni sa prispôsobuje letovým poriadkom.

Rezervujte včas. Cena zájazdov je závislá na aktuálnych cenách leteniek; tie sa môžu meniť.

Pamiatky. Sprievodca nesprevádza vo vnútri pamiatok, pokiaľ to nie je v programe uvedené. 

Program:

 1. deň: o 17.00 hod. degustácia prosecca s občerstvením v srdci Valdobbiadene; večer voľný program
 2. deň: vychádzka po okolí (obed v Osteria senz´Oste); výlet do Bassano di Grappa; návrat do hotela, voľný program
 3. deň: po raňajkách odchod na Slovensko; pri vlastnej či autobusovej doprave zastávka pri Molinetto della Corda a v San Pietro (degustácia eco-bio produktov na rodinnej farme PER)

 

Vynikajúce a doslova svetoznáme prosecco dnes vyrába Gregorio Bortolin so synmi Massimo a Michele vo svojej vinici Ca´Salina (Santo Stefano) vo Valdobbiadene. A práve tam máme objednanú degustáciu siedmich druhov prosecca s občerstvením… rodina je pohostinná a srdečná. Ca´Salina je pastva nielen pre chuťové poháriky, ale aj pre oči. Výhľady na kopce s vinicami z dvora či zo záhrady sú doslova pohľadom pre bohov. Mimochodom, práve prosecco rodiny Bortolin „Valdobbiadene prosecco superiore D.O.C.G. extra brut“ získalo 9. júla 2021 zlatú medailu. Iné prosecc-á z vínnej pivnice Ca´Salina majú zlaté medaily z r. 2004 a 2006. Všetky budete mať možnosť ochutnať.

V sobotné dopoludnie máme v pláne ukázať vám malebnosť zóny. Naplánovali sme vychádzku (budete potrebovať športovú obuv) po okolí s obedom v Osteria senz´Oste (Valdobbiadene). Je to určite jedno z miest, ktoré by ste mali vidieť a zažiť. O čo ide? Je to krčma, kde chýba hostiteľ, ba aj čašníci. Vojdete a poslúžte si. Krčma je otvorená od rána do desiatej večer. Zákazník si sám vyberie, čo chce, sám si nahodí sumu do kasy a peniaze nechá v škatuli pri pokladni. Skvelý príklad absolútnej dôvery k ľuďom.

Poobede navštívime neďaleké vianočné trhy v Cison di Valmarino. Mestečko patrí k stovke talianskych miest (tzv. Borghi piu belli in Italia) s najkrajším historickým centrom, kde sa aj navečeriame. Cestou na trhy sa zastavíme vo Follina v románsko-gotickom opátstve s kláštorom z 12. st. Večer (podľa záujmu) je možnosť degustovať prosecco v menšom rodinnom vinárstve.

V nedeľu po raňajkách vyrazíme domov. Cestou sa zastavíme pri Molinetto della Corda (neďaleko Refrontolo), aby sme si oblažili oči a urobili pár pekných fotiek na záver. Ideo starý mlyn (r. 1630) na brehu rieky Lierza, ktorý vyrábal múku pre celé okolie. Pracoval naplno celých 300 rokov; zatvorili ho až v r. 1953. Dnes je živým múzeom a dôkazom života minulých časov.  Po oblažení oka si pôjdeme oblažiť žalúdok do doslova syrového raja s degustáciou typických lokálnych výrobkov na rodinnú farmu Perenzinovcov PER v San Pietro. Rodina urobila z výroby jedla a vína svoj život a pýši sa jedinečnými eco-bio produktmi, D.O.P. Ich syr Capra Tonka&Vermouth získal v r. 2020 zlatú medailu. Vo svojom obchodíku (tzv. bottega) majú (okrem vlastných a lokálnych produktov z Veneta), aj ponuku tých najlepších eno-gastro-produktov z celého Talianska a ponuku svetových syrov.

Objednať  tu: volajte +421 905 485 188 alebo píšte na japa@avatour.sk (ideálne pre kolektívy ako team-buildingová aktivita); program vieme upraviť podľa požiadaviek

 

Cena zahŕňa:

 • dopravu klimatizovaným autobusom (s batožinou); vlastná; ale aj letecky (podľa požiadaviek)
 • transfer v zóne
 • degustácia prosecca s občerstvením
 • 2x ubytovanie s raňajkami
 • slovenský sprievodca

Cena nezahŕňa:

 • vstupy do múzeí, galérií; mhd či taxíky v zóne
 • miestnu daň (platí sa priamo na mieste)
 • cestovné poistenie klienta
 • príplatok za jednolôžkovú izbu
 • všetko nešpecifikované pod „cena zahŕňa“

Info o destinácii:

Valdobbiadene (provincia Treviso, región Veneto). Žije tu asi 10 000 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z r. 1116 a najvýznamnejšou pamiatkou mesta  je katedrála Santa Maria Assunta. Valdobbiadene je okrem vinohradníctva známe aj tým, že bolo etapovým mestom závodu Giro d´Italia.

Mesto sa nachádza pod alpsko-dolomitovou zónou, čo mu dáva skvelú chladivú klímu na pestovanie vínnej révy odrody Glera, z ktorej sa vyrába celosvetovo známe šumivé víno Prosecco. 7. júla 2019 bola oblasť okolo severotalianskych miest Valdobbiadene a Conegliano zapísaná na na zoznam svetového dedictva Unesco. A práve odtiaľto pochádza to najlepšie extra suché biele šumivé víno, prosecco.

Prosecco. Len málokto vie, že prosecco nie je značka vína, ani oblasť, ale odroda vínnej révy. V každom prípade je to najznámejší taliansky nápoj. Samotná odroda má len minimum chuťových vlastností, ktoré robia víno žiaducim. A práve táto kvalita „víno bez vlastností“ bola dôvodom úspechu Prosecca, ktorého história sa začala v 19. storočí. Jeho strmá kariéra a „boom“sa spája s deväťdesiatymi rokmi minulého storočia.

Pôvod odrody je nejasný. Jedni tvrdia, že pochádza z rovnomennej dediny poblíž Udine a podobá sa staršej domácej odrode z Friuli, ktorá sa volá Grele. Iní tvrdia, že je to import z Dalmácie. Za rozšírenie v provincii Treviso vďačí táto robusná odroda nepriaznivým mrazivým rokom koncom 18. st., ktoré takmer zničili všetky vinice v zóne.

error: Content is protected !!