Bergamo

Bergamo (rovnomenná provincia v regióne Lombardia). Aj keď stojí tak trochu v tieni Milána a veľa turistov ho pre nedostatok času či záujmu obíde, Bergamo má, rozhodne, čo ponúknuť. Staré mesto Città Alta so zachovanými benátskymi hradbami, útulné dolné mesto s krásnymi námestiami, rozľahlé zelené parky… Niet divu, že Bergamo nazývajú aj salotto d´Italia, „obývačka Talianska„.

Toto mesto dalo svetu operného skladateľa Gaetana Donizzetiho, plnené cestoviny casoncelli či futbalový klub Atalanta. A, keď si nabudúce dáte v zmrzlinárni stracciatellu, vedzte, že ju vymysleli tiež v Bergame.

Rovnako ako Rím, aj Bergamo sa rozkladá na siedmich vŕškoch. Kvôli tomu má mesto takú nádhernú panorámu. Do historického centra Città Alta na Piazza delle Scarpe vás vyvezie viac ako storočná lanovka. Za pozornosť stojí Piazza Vecchia, ktorá je srdcom starého mesta a v minulosti bola dejiskom všetkých dôležitých udalostí – tunajší ľudia sa tu stretávali, obchodovali, uzatvárali dohody, súdili sa, vzdelávali, alebo zápasili v dueloch.

Medzi šľachtickými palácmi vyniká dodnes funkčná radnica z 12. st. (Palazzo della Ragione), ale aj významná knižnica Biblioteca civica Angelo Mai (Palazzo Nuovo) plná historických spisov. Narazíte tu aj na kameň hanby a meridianu, podľa ktorej v minulosti merali čas. Za návštevu rozhodne stojí Bazilika Santa Maria Maggiore, ktorá explóziou barokových dekorácii uchváti každého návštevníka a Cappella Colleoni na Piazza Duomo. Skutočným klenotom sú obranné hradby z benátskeho obdobia, ktoré sú súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Merajú viac než 6 km a objímajú celé horné mesto.

V dolnej časti Bergama (Città Bassa) pulzuje bežný život a návštevník tu nájde múzeá, divadlá, obchody, reštaurácie, bary, obchodné reťazce aj malé obchodíky domácich remeselníkov v malebných uličkách. Toto mesto je metropolou home-made výrobkov a každý turista si odtiaľto určite musí odniesť originálny suvenír.

Katarína Antenozio, Miláno   https://mojemilano.sk/bergamo/

 

error: Content is protected !!