bolonský kanál

Bologna je hlavným mestom regiónu Emilia-Romagna a provincie Bologna. Bologna je preslávená svojimi „šikmými“vežami, elegantnými a početnými podlubiami, tehlovými budovami, kvôli ktorým je prezývaná „červená“ a svojim pozoruhodným stredovekým rozvrhnutím ulíc s budovami v odtieňoch červenej a oranžovej. Už menej sa vie o atrakcii zvanej bolonský kanál.

Vedeli ste, že v Bologni je „la piccola Venezia“ (malé Benátky)?
Dnes sa už málo hovorí o tom, že Bologna bola v minulosti jedným z hlavných centier obchodu; práve vďaka sieti kanálov, ktoré umožňovali prepravu veľkého množstva tovaru. Bola tak najdôležitejším dopravným uzlom, medzi juhom a severom Talianska. Ak je dostatok dažďa, a ak sa vám podarí nájsť v spleti uličiek, malé „počmárané“ okienko, jednoducho ho otvorte… na malú chvíľu „sa, vskutku, ocitnete v Benátkach“.

Wow-moment, ktorý nás „dostal“; odporúčame! Kde bolonský kanál a „okienko s  prekvapením“ nájdete? Dajte si do navigácie Via Piella 14. …a potom nám dajte vedieť! Určite to budú neopísateľné  (najmä, nečakané) emócie.

Mimochodom, kanálov v Bologni je spolu (v celkovej dĺžke) asi 60 km, ale dnes mnohé z nich nevidno, lebo sú „zakryté“ (budovy boli postavené priamo nad nimi). Pod zemou sú pozostatky rímskych akvaduktov, mlynov, kanálov a nádrží. Názvy ulíc ako Via del Porto (porto = prístav*) a Via delle Moline (moline = mlyny) deklarujú tieto skutočnosti (*v meste bol aj riečny prístav so skladmi).

Bologna: La piccola Venezia – BabY FasHioN.iT – Bing video

error: Content is protected !!