Bussana Vecchia

Máte radi zabudnuté či nepovšimnuté  miesta? Bussana Vecchia… ešte donedávna mesto duchov.  Toto jedinečné a zvláštne miesto nájdete neďaleko mesta San Remo, Liguria.

Mestečko Bussana Vecchia (pôvodne malo okolo 800 obyvateľov) bolo postavené na kopci, aby sa mohlo ľahko ubrániť. Bohužiaľ, proti zemetraseniu, ktoré ho vo februári r. 1887 úplne zničilo, sa neubránilo. To neodradilo prisťahovalcov z južného Talianska, ktorí ho začali v druhej polovici 20. st. nelegálne osídľovať.  Úrady však zakročili a nových obyvateľov vysťahovali.

Napriek tomu, že v mestečku nebola ani elektrina, ani voda, ani kanalizácia, začali sa tam v sedemdesiatych rokoch opäť sťahovať ľudia… tentokrát to boli umelci z celého sveta (zväčša hippies) a podobne ladení bohémovia, ktorý tu našli svoj domov a ideálne prostredie na svoju tvorbu. Za posledné roky toto polorozpadnuté  a takmer zabudnuté  mestečko pokryté závojom smútku čiastočne obnovili a pretvorili ho na (doslova) oázu kreativity. Ale… stále sa čaká na postoj úradov. Bussana Vecchia nemá ulice, autá sú zakázané a všetko si tu zachováva svoju starodávnu tvár povahu. Ruiny nepatria nikomu a údajne si ktokoľvek môže jednu vybrať a obnoviť ju pomocou materiálov, ktoré sa v okolí nachádzajú.

Napriek všetkému, je to jedno z najnavštevovanejších miest v okolí San Remo. Keď budete v zóne, zájdite. Vychádzka starými kamennými uličkami vás nabije energiou, ktorú tu cítiť na „každom rohu“.

Bussana Vecchia (Italy) from the sky – Bing video

error: Content is protected !!