Busseto

Busseto (provincia Parma; región Emilia-Romagna) je malé mesto vzdialené od Parmy asi 40 km. Ihneď pri vstupe do mesta budete mať pocit, že sa tu narodil a pôsobil slávny Giuseppe Verdi, lebo na námestí Piazza Giuseppe Verdi vás bude vítať bronzová socha Maestra, sediaceho v kresle… a kde sa len pozriete, takmer všetko nesie jeho meno (námestie, múzeum, divadlo, trattoria…).

Za námestím sa nachádza pevnosť Rocca Pallavicino, ktorú v minulosti s námestím spájal padací most. Pevnosť bola párkrát prestavaná (naposledy v r. 1857 v neogotickom štýle). Z pôvodnej stavby sa zachovala len veža, ktorá budovu rozdeľuje na dve časti. Dnes v jednej z nich sídli radnica, v druhej neveľké divadlo (asi pre 300 ľudí), Teatro Giuseppe Verdi. Oproti sa nachádza oranžový dom, Casa Barezzi, v ktorom Maestro v r. 1830 predniesol svoje prvé verejné vystúpenie. V súčasnosti je tento dom riaditeľstvom organizácie Verdiho priateľov so stálou expozíciou predmetov a dokumentov súvisiacich so životom Giuseppe Verdiho.

Antonio Barezzi bol bohatý obchodník a mecenáš Verdiho, ktorý pri ňom stál od jeho raného veku. Neskôr sa Giuseppe Fortunino Francesco Verdi s jednou z jeho dcér, milovanou Margeritou, oženil. Napriek veľkej láske bol jeho život (v tom čase) spleťou tragédií. Obe jeho deti v útlom veku zomreli, napokon vo veku 26 rokov aj Margherita. Útechu našiel v tvrdej práci. V 34 rokoch bol už uznávaným skladateľom a jeho diela sa hrali na všetkých svetových scénach.

Umelec pôsobil ako dirigent mestského orchestra a riaditeľ hudobnej školy v Bussete. Neskôr sa presťahoval do Milána, kde stretol krásnu sopranistkou Giuseppinou Strepponi, ktorá sa napriek nevôli jeho svokra Antonia Barezziho, stala jeho druhou manželkou.

A kde sa, vlastne, Maestro Verdi narodil? Le Roncole, neďaleká dedina, z ktorej Giuse peši, s topánkami na pleci, dennodenne dochádzal do Busseto za štúdiom…

https://www.youtube.com/watch?v=XttF0vg0MG

 

error: Content is protected !!