Caligula

Caligula, syn Germanica, synovca a adoptívneho syna Tiberia. Narodil sa 31. 8. v r. 12. Od útleho detstva sa so svojím otcom pohyboval po vojenských kasárňach; bol vojakmi zbožňovaný a od nich dostal aj meno, pod ktorým vošiel do dejín: Caligula (čižmičkár), čo v latinčine znamená vojenská topánka (caliga).

Caligula, celým menom Gaius Caesar Caligula bol jedným z najväčších šialencov spomedzi rímskych cisárov. Istý čas (rovnako ako Tiberius) žil na Capri a (podľa niektorých zdrojov) sa zúčastňoval na orgiách, ktoré vo Villa Jovis Tiberius usporadúval. Napokon, o jeho divokom a zvrátenom sexuálnom živote máme dostatok dôkazov. Keď sa ako 23-ročný (po Tiberiovej smrti; udusil ho vankúšom) stal cisárom a bola mu do rúk vložená absolútna moc, plnil svoju rolu (pod vedením skúsených radcov) zodpovedne a láskavo. Ľud ho miloval. Tieto sľubné začiatky, však, netrvali dlho; vlastne, len pár mesiacov. Po nich sa Caligula úplne nepochopiteľne zmenil. Začalo u neho šialenstvo, ktoré nemalo obdoby. Dnes sa vedci domnievajú, že bolo následkom encefalitídy. V Caligulovom prípade išlo najskôr o menšiu poruchu v čelnom laloku mozgu, neskôr to viedlo ku strate zábran, potom k rozpadu spoločenských návykov a nakoniec k dezintegrácii osobnosti a demencii.

Zo všetkého najhoršie bolo, ako sa Caligula vžil do svojej božskej úlohy; bol presvedčený, že je Boh a môže úplne všetko… Svojou choromyseľnosťou a stratou všetkých zábran vyvolal silné napätie medzi senátormi a jazdcami, ku ktorým sa neskôr pridali aj prétoriáni, ktorými bol, napokon, tridsiatimi bodnými ranami zavraždený (niektorí mu vrazili meč priamo do genitálií). Nenávisť ku Caligulovi bola taká veľká, že následne zabili aj jeho manželku (bola prebodnutá mečom) a jednoročnú dcéru (dievčatko roztrieskali o múr).

error: Content is protected !!