Campobasso

Campobasso. Hlavné mesto regiónu Molise sa nachádza 700 m n.m., vysoko nad povodím rieky Biferno, obklopené horami Sannio a Matese. Vďaka svojej polohe je mesto považované za jedno z najchladnejších v Taliansku.

Od 14. st. je celosvetovo známe výrobou čepelí (vrátane nožníc, nožničiek a nožov). Zároveň je známe produkciou hrušek a skvelého syra scamorza.

V pôvodnom starom meste Campobasso je hlavnou atrakciou Castello Monforte; krásna vychádzka s nádhernými výhľadmi.  Bol postavený v r. 1450 miestnym vladárom Nicolom II. Monforte na normanských ruinách. Súčasná stavba je výsledkom neskorších prestávb po zemetraseniach v r. 1456 a v r. 1805.

V r. 1732 pôvodní obyvatelia postavili nové mesto na nížine a poslední opustili staré mesto zhruba o tridsať rokov neskôr, v r. 1763. Súčasné mesto bolo neapolským kráľom Joachimom Muratom rozšírené a leží na Campo Basso („nízke pole“).

Campobasso bolo počas druhej svetovej vojny dejiskom ťažkých bojov. V r. 1943 (október- november) bitka medzi nemeckými a kanadskými jednotkami o držbu mesta spôsobila zničenie mnohých verejných budov, vrátane radnice a archívov, ktoré sa tam nachádzali. Okupácia kanadskými jednotkami a následná administratívna a politická kontrola mali na mesto taký vplyv, že sa stalo známe ako „Canada Town“ alebo „Maple Leaf City“.  Mesto venovalo veľa úsilia a času vyčisteniu zóny od nevybuchnutých hlavíc…  v r. 1995 bolo Campobasso ocenené Bronzovou medailou za občiansku statočnosť.

Campobasso – Bing video

error: Content is protected !!