Castello di Fénis

Len pár kilometrov od hlavného mesta Aosta (autonómny región Valle d´Aosta), v meste Fénis nájdeme zrekonštruovaný stredoveký hrad Fénis (tal. Castello di Fénis) z 13. st. Je to jeden z najslávnejších hradov v tejto oblasti. Pre svoju architektúru sa stal jednou z hlavných turistických atrakcií regiónu. Napriek obrannej štruktúre sa hrad nachádza na vrchole malého pahorku (nie na vysokej skale, alebo na inom neprístupnom mieste).

V skutočnosti hrad nebol postavený na vojenské účely; mal slúžiť ako prestížne sídlo pre francúzsku rodinu Challant. Prvá zmienka o hrade je z r. 1242. V roku 1392 Boniface I. Challant začal ďalšie stavebné práce na vybudovanie schodiska a balkónov na vnútornom nádvorí a vo väzení. Tiež dal piemontskému maliarovi Giacomo Jaqueriovi namaľovať fresky v kaplnke a na vnútornom nádvorí. Pod Boniface I. hrad dosiahol svoju najväčší rozkvet. Bol to bohatý dvor obklopený nádherným pozemkom plným zelene, vinicami a veľkou záhradou, kde si pán a jeho hostia mohli oddýchnuť.

Má päťuholníkové usporiadanie. Hrad je uzavretý v dvojitej obvodovej stene so strážnymi vežami prepojenými chodníkom. Prístup na hrad je cez štvorhrannú vežu, ktorá mala v prípade útoku chránenú chodbu. Na vnútornom nádvorí, v strede pevnosti, je kamenné polkruhové schodisko a drevené balkóny zdobené freskami. Na prízemí je možné navštíviť zbrojnicu, jedáleň, komoru  a kuchyňu; za zmienku stojí i kaplnka s prijímacou sieňou a miestnosti grófa (rovnako na prvom poschodí).

Castello di Fénis dnes vlastní autonómna oblasť Aosta Valley, ktorá ho zmenila na múzeum.

Il Castello di Fénis in Valle d’Aosta – Bing video

error: Content is protected !!