Castello di Miramare

Cestou do Terstu (alebo z Terstu) si určite spravte zastávku na rozprávkovo pôsobiacom hrade na skale, Castello di Miramare. Hrad leží na pobreží, len pár kilometrov severozápadne od Terstu (región Friuli-Venezia Giulia). Bol postavený v 19. st. pre rakúskeho arcivojvodu Ferdinanda Maximiliána z Habsburgu (mladšieho brata rakúskeho cisára Františka Jozefa I.) a jeho manželku Charlotte (neskôr cisár a cisárovná Mexika) ako sídlo pre ich rodinu. V Miramare, tiež hostil svojho brata cisára Františka Jozefa I. Rakúskeho a jeho manželku Alžbetu Bavorskú, známu ako Sissi.

Stavba bola  realizovaná v r.  1856-1860, podľa projektu viedenského architekta Carla Junkera.

Dnes je z Castello di Miramare múzeum, v ktorom môžete nahliadnuť do súkromných komnát Maximiliána a Charlotte, aj do izieb pre hostí. Všetko s pôvodným nábytkom, ozdobami a predmetmi z 19. st. Je tu salón, kde zvykla hrávať Charlotte na piano, izba v ktorej sa nachádza séria obrazov Cesare delľ Acqua, ktoré zachytávajú históriu Miramare… knižnica, v ktorej je asi 7000 zväzkov o histórii, geografii, literatúre, umení a botanike.

Hrad je obklopený rozľahlým parkom s rozlohou asi  22 ha s nádhernou  flórou.  Mnohé z nich si vybral a priniesol sám arcivojvoda zo svojich ciest po svete, ako admirál rakúskeho námorníctva. V parku sa nachádza aj Castelletto, menšia budova, ktorá slúžila ako rezidencia pre pár, počas výstavby samotného hradu. Neskôr sa stala de facto „väzením“ pre Charlottu, keď sa pomiatla (po zabití milovaného manžela v Mexiku).

Castello di Miramare – Bing video

 

error: Content is protected !!