Cinque Terre

Cinque Terre. Päť drobných, malebných dediniek medzi kopcami a lánmi viníc či olív, ktoré vznikli v 11. st. Monterosso (najväčšia), Vernazza (najštýlovejšia), Corniglia (najvyššia), Manarola  (najstaršia) a Riomaggiore (najkrajšia). Všeobecne zaužívané prívlastky, „nálepky“. Treba ísť a spraviť si vlastné hodnotenie; veď, každý z nás má iné oči a iné očakávania.

Každé z mestečiek je iné, každé má špecifickú atmosféru a svoje drobné „the best“; v každom prípade, všetky sú neuveriteľne fotogenické, preto sa tam vydajte s nabitými fotoaparátmi.

Od r. 1999 je celá oblasť Cinque Terre (Liguria) vyhlásená za NÁRODNÝ PARK (od r. 1997 je zapísaná na zozname UNESCO).

„Vstupnou bránou“ do národného parku je mesto La Spezia, kde sa dá aj slušne ubytovať a odtiaľ si vlakom prejsť mestečká jedno-za druhým (cesta autom či busom do zóny národného parku Cinque Terre nie je možná). Vlaky z La Spezia idú každých 10 minút; cesta medzi dedinkami trvá v priemere 5 minút; cena celodenného lístka (tzv. Cinque Terre card) je 16 €/osoba. Ponúka sa aj loď s dych vyrážajúcimi scenériami. Prípadne, prejsť si to celé pešo (turistické trasy sú dobre značené).

Najviac navštevovanou trasou je tzv. Sentiero blu (Modrá cesta); modrá značka, trasa č. 2; má celkovo 11 km a vedie všetkými piatimi mestečkami. Navyše, odkrýva krásne scenérie po celej svojej dĺžke. Vzhľadom k stúpajúcemu terénu je lepšie vydať sa z východu na západ. Celú trasu by ste svižnou chôdzou mali zvládnuť za šesť hodín.

CINQUE TERRE |CINEMATIC VIDEO| FullHD – Bing video

error: Content is protected !!