Domus Aventino

Horúcou novinkou v Ríme (región Lazio) je nedávne otvorenie očarujúcej starovekej rímskej vily, doslova považovanej za archeologický klenot. Domus Aventino predstavuje skutočne nevídaný pohľad života vyššej spoločenskej triedy v Ríme spred dvetisíc rokov.

Nový archeologický areál bol kedysi jedinečným bývaním v samotnom srdci Ríma. Objav odkrýva osem storočí starorímskej histórie pod 360-timi modernými bytmi. Prináša skvostný kontrast minulosti a prítomnosti, na ktorom rímsky archeológovia pracovali štyri roky. Slávnostná inaugurácia archeologického priestoru „Domus Aventino“, ktorý kombinuje archeológiu, architektúru a technológiu, sa konala 6. októbra 2020. Múzeum bude pravidelne (vždy dva piatky v mesiaci; od novembra 2020) prístupné návštevníkom (výťažok z lístkov pôjde na údržbu).

Obdivovať môžete steny, podlahy, stropy, veľkolepé mozaiky a farebné fresky, ktoré siahajú od 8. st. p.n.l. až po 3. st. n.l., od prvých aventínskych terás, až po honosné sídlo najvyššej rímskej triedy. Medzi vzácnymi artefaktmi sa našla aj nádoba s typickou rybou omáčkou tzv. garum, ktorá bola mimoriadne obľúbenou pochúťkou v nóbl spoločnosti. Tieto nálezy poukazujú na to, že rímska elita mala veľmi vysokú životnú úroveň a vyberaný vkus. O jej exkluzivite sa našli dôkazy aj v Pompei, Ercolano či v Ostia Antica.

…všetko sa to začalo na aventínskom vŕšku, neďaleko Circo Massimo, v r. 2014 (spoločnosť BNP Paribas Real Estate kúpila od BNL kancelársku budovu na výstavbu obytného komplexu), keď  náhodou, počas ochranných prác moderného apartmánoveho bloku pred zemetrasením, odhalili tento výnimočný nález.
„Rím nás neprestáva udivovať“, vyjadrila sa archeologička hlavného mesta Daniela Porro; my s ňou môžeme len a len súhlasiť.

Kristína Horecká, Dublin Talianske Impresie | Facebook

 

error: Content is protected !!