Dozza

Takmer každý región Talianska má svoje mesto/dedinku s murales (nástenné maľby). Ani región Emilia Romagna nie je výnimkou. Južne od Bologne, približne 40 mi. cesty, sa nachádza malebná dedinka Dozza. Raz za dva roky, spravidla v septembri, sa tu koná Bienale del Muro Dipinto (festival maľovanej steny). Stretnú sa tu umelci z každého kúta zeme a vytvárajú svoje diela priamo na fasádach domov. Mestečko sa tak premení na výstavu umeleckých diel pod holým nebom.

Okrem nástenných malieb si vašu pozornosť zaslúži aj stredoveký hrad Rocca Malvezzi-Campeggi, známy aj ako Rocca di Sforzesco (jednoducho, Rocca di Dozza).

Hrad bol postavený v 15. st. na základoch staršieho hradu. V 16. st. bol prestavaný rodinou Malvezzi-Campeggio (Malvezzi = stará šľachtická talianska rodina, údajne nemeckého pôvodu). Keď prejdete padacím mostom, ocitnete sa v stredoveku; očaria vás hradné apartmány, salóny, spálne alebo sa len pokocháte krásnym výhľadom na dedinu a okolité vinice. V útrobách hradu Rocca di Dozza nájdete aj starobylé väzenie s rôznymi mučiacimi zariadeniami, ktorými kedysi mučili väzňov.

Na hrade je zriadené nielen múzeum, ale aj vinotéka a drobný obchodík, venovaný enologickým produktom regiónu Emilia Romagna. Prevedú vás ňou šarmantní a znalí someliéri. Okrem značkových vín si môžete kúpiť aj miestny olivový olej či balzamikový ocot.

Dozza je známa svojím výborným jedlom, a tak deň odporúčame deň zakončiť večerou v miestnych reštauráciách s výhľadom na okolie. Ochutnajte ručne robené tagliatele alebo tortelini, grilované mäso, syry a k tomu pohár miestneho bieleho vína, Albana di Romagna.

Dozza, Bologna, Emilia Romagna, Italy – Bing video

error: Content is protected !!