Il Duomo di Milano

Miláno. Druhé najväčšie mesto Talianska (región Lombardia); centrum módy, obchodu a finančníctva. Táto životom pulzujúca metropola vzhľadom pripomína moderné mestá Európy; pôsobí asi najmenej taliansky zo všetkých talianskych miest.

Avšak, medzi luxusnými obchodmi a elegantnými kancelárskymi budovami tu nájdete také poklady, ako napr. Il Duomo di Milano, najextravagantnejšiu európsku gotickú katedrálu (pochádza zo 14. st.; dokončená bola v 16. st.) s tzv. „strechou sveta“ so 135 vežičkami. Fasáda milánskej katedrály je doslova oslnivou kombináciou gotiky a baroka… Je to sídlo milánskeho arcibiskupa; v súčasnosti (od 7. 7. 2017) ním je Mario Enrico Delpini. Katedrála je svetoznámym turistickým miestom; v dejinách hrala veľkú rolu v etablovaní kresťanstva a katolíckych tradícií.

Il Duomo di Milano patrí k najväčším na svete; je to druhá najväčšia katedrála v Taliansku (prvá je Bazilika sv. Petra v Ríme) a druhá najväčšia gotická katedrála na svete (najväčšia gotická katedrála je katedrála v Seville).

Vedeli ste, že nad hlavným vchodom, na ľavej strane balkóna, je Socha slobody? V záplave 3000 sôch sa akosi stráca (uznávam), ale je to originál z r. 1810, ktorým sa, zrejme, inšpiroval F. A. Bartholdi, keď tvoril jej väčšiu a známejšiu dvojníčku v NY. Ak ste si ju nikdy nevšimli, máte drobný dôvod vrátiť sa do Milána po dôkaz, že aj v Európe máme Sochu slobody (ba, dokonca, originál!)… :-)))

A cathedral of light: The new outdoor lighting of Milan Cathedral – Bing video

error: Content is protected !!