Ferrero z Alba

Viete čo majú spoločné Nutella, Raffaelo, Ferrero Roscher, Mon Chéri, Kinder či Tic Tac?

Autora. Za vznikom spomínaných (úžasných) cukroviniek stojí rodina Ferrero, ktorej príbeh sa začal písať v malej cukrárni v Taliansku v mestečku Alba (reg. Piemonte). Z cukrárne bola továreň; z továrne medzinárodná spoločnosť.

Po skončení druhej svetovej vojny bolo kakao vzácnosťou. Ale, lieskových orieškov bolo v regióne Piemonte neúrekom. Príležitosti sa chytil cukrár Pietro Ferrero. Vymyslel geniálnu receptúru z lieskovcov, cukru a kakaa. Zo zmesi vytvaroval bochník s názvom Gianduja (neskôr Nutella), ktorý krájal na plátky a podával ich na pečive. Netrvalo dlho a Gianduja sa stala obrovským hitom.

V r. 1957 preberá vedenie firmy Pietrov syn Michele Ferrero a Gianduja sa stala vlajkovou loďou spoločnosti a poprednou svetovou značkou. Ani Michele nezaháľal a prišiel s ďalšími skvelými nápadmi a originálnymi receptúrami. Vznikli tak ďalšie úžasné cukrovinky ako Ferrero Roscher, Mon Chéri, Tic Tac alebo Kinder čokoláda. V r. 1975 bolo na trh uvedené aj obľúbené vajíčko s hračkou Kinder Surprice.

Pár zaujímavostí? Spoločnosti sa darilo natoľko, že Michele musel svojich synov Pietra a Giovanniho poslať mimo Talianska (kvôli mafiánskym únosom detí). Svojim bohatstvom predbehol aj Berlusconiho a stal sa najbohatším mužom Talianska.

V r. 1997 nastúpila do vedenia spoločnosti tretia generácia. Spoločnosť prebrali do svojich rúk Michelovi synovia Pietro a Giovanni. Ale… v r. 2011 Michelov prvorodený syn Pietro tragicky zahynul. Giovanni zostal vo vedení firmy sám. Gio sa (okrem rodinnej firmy) venuje aj písaniu románov. A tak od r. 2017 spoločnosť zastupuje „človek zvonka“, čomu sa rodina dlhé roky bránila.

Fakty? Firma predáva svoje nátierky Nutella alebo čokolády Ferrero Rocher v 170 krajinách sveta. Zamestnáva viac ako 30-tisíc ľudí. Je to tretí najväčší predajca čokolád a cukroviniek na svete.

Ferrero Rocher : Precious Like The People We Love – Bing video

error: Content is protected !!