Gallipoli

Gallipoli (poloostrov Salento; provincia Lecce; región Puglia); jedno z najvýznamnejších miest Magna Grecia (Sicília, Calabria, Campania, Puglia a Basilicata); ba i v modernej dobe, v 18. st., zažilo mesto momenty slávy… veď, zo žiadneho iného mesta sa nevyvážalo toľko olivového oleja ako práve odtiaľto.

Gallipoli = Krásne mesto. Tak znie preklad pôvodného gréckeho názvu (Kale Polis); a svojmu menu robí česť a „zadosť“. Mesto tvoria dve odlišné časti: Borgo a Staré mesto. Staré mesto sa nachádza na vápencovom ostrove, je spojené s pevninou mostom a je úžasným dedičstvom architekrúty (najmä) zo 17. st. Borgo je moderná časť mesta s novými budovami, ako napr. palazzo di vetro, sklenený palác (nazývaný aj mrakodrap).

Gallipoli je nevýslovne malebné, či už sa naň pozriete od mora, či sa (následne) ponoríte do krivoľakých uličiek historického centra, ktorého atmosféra vás „dostane“. Tento najväčší salentský prístav na západnom pobreží, v Tarantskom zálive, na brehu Jónskeho mora, na starej rímskej ceste Via Traiana Calabra a dodnes si zachoval nedotknutý orientálny ráz (preto má často prívlastok orientálne).

Čo určite odporúčame, je prechádzka pozdĺž hradieb, obklopujúcich ostrov dookola. Ak bude príliš horúco, na východnom pobreží nájdete pekné pláže. Pokiaľ sa v meste zdržíte do večerných hodín, čaká vás nezabudnuteľný západ slnka nad vodami Jónskeho mora…

GALLIPOLI – LA PERLA DELLO IONIO – HD – Bing video

error: Content is protected !!