Gambarie d´Aspromonte

Lyžovačky v slnečnej Calabrii? Že nemožné? „La montagna delle meraviglie“ (Hora divov), sa začala postupne pretvárať v 20-tych rokoch 20. st., keď si tu miestni pastieri, drevorubači a lovci (pre svoje potreby) začali stavali drevené chatrče. Miesto naďalej rástlo, rozvíjalo sa a postupne sa stalo prvým horským turistickým strediskom na juhu. Dnes ponúka asi 600 miest pre turistov v rôznych hoteloch, penziónoch a mnohých súkromných domoch.

Pri bránach národného parku Aspromonte v obci Santo Stefano d´Aspromonte (provincia Reggio Calabria; región Calabria) nájdete čarovné lyžiarske stredisko Gambarie d´Aspromonte. Pochádza z dôb, keď Gréci obývali iónske pobrežie a obdivovali hory bieleho masívu. Nachádza sa vo výške 1380 m nad morom, nie je veľké, ale má štyri sedačkové lanovky (prvá postavená v Kalábrii, r. 1956) a dva lyžiarske vleky, ktoré umožňujú výstup na Monte Scirocco (sedačková lanovka). Celkovo sú zjazdovky vhodné pre lyžiarov s dostatočnými lyžiarskymi skúsenosťami.

Čím je Gambarie d´Aspromonte zaujímavé? Prečo má prívlastok čarovné? Pretože je úžasne prepojené s krajinou; vyznačuje sa pôsobivou živočíšnou a rastlinnou biodiverzitou a turistom ponúka očarujúce trasy obklopené panenskou prírodou a malebnými historicko-kultúrnymi trasami.

Z vrcholov kopcov lyžiarskeho strediska Gambarie d´Aspromonte sú prenádherné výhľady na more, na Liparské ostrovy, Nicoterský záliv… až po majestátnu Etnu. Teda, Calábria poteší aj v zime.

Volando sulle piste di Gambarie d’Aspromonte – Bing video

error: Content is protected !!