Giardino di Ninfa

Giardino di Ninfa (provincia Latina, región Lazio). Jedna z najkrajších záhrad v Európe a údajne jedna z najromantickejších na svete.

Park má rozlohu 105 hektárov. V záhrade sú pozostatky starovekého mesta Ninfa, ktorého história siaha do obdobia Rímskej ríše. Počas stredoveku mala Ninfa viac ako 150 domov, niekoľko kostolov, mlyny, mosty, dva hospice, hrad a radnicu. Mesto bolo obklopené obranným múrom so strážnymi vežami. Hrad bol postavený v 12. st. a nachádza sa pri jazere, za mestskými hradbami. Kostol Santa Maria Maggiore bol hlavným mestským kostolom.

V 16. st. bola Ninfa znovu osídlená a bola pod nadvládou rodiny Caetani. Kardinál Nicolò III Caetani nariadil architektovi Francescovi Peruginovi postaviť v oblasti Ninfa záhradu. Tá začala chátrať krátko po kardinálovej smrti a v priebehu 17. st. úplne spustla. Až v 20. st. došlo k renovácii panstva, a teda aj k transformácii záhrady.

Začiatkom r. 1921 záhradu oživil Gelasio Caetani v anglickom záhradnom štýle. Caetani bol synom lady Constance Adely (Ady) Bootle-Wilbrahamovej a Onorata Caetaniho, vojvodu zo Sermonety. Obnovil niektoré budovy stredovekého mesta Ninfa, a zároveň, pod citlivým vedením matky začal sadiť rôzne druhy rastlín, ktoré si priniesol zo svojich zahraničných ciest. Rastlinám sa darí vďaka priaznivému podnebiu: mikroklíma je tu veľmi vlhká kvôli častým dažďom a rieke Ninfa.

Záhrada je, vskutku, majstrovským dielom. Je to neuveriteľná zmes exotických rastlín, farieb, vôní, zvukov a dizajnu. V súčasnosti ju spravuje Fondo Ambiente Italiano (FAI), taliansky enviromentálny fond. V r. 2000 bola záhrada Ninfa vyhlásená za prírodnú pamiatku regiónu Lazio.

Záhradu je možné navštíviť iba so sprievodcom (po určenej trase; vychádzka trvá 60 min.) a najlepším časom na jej návštevu sú mesiace apríl-máj, keď záhrada hýri farbami.

Giardino di Ninfa – Ingressi ufficiali e prenotazione gruppi 

Visitlazio.com – Il giardino di Ninfa – Bing video 

error: Content is protected !!