Gubbio

Gubbio (provincia Perugia, región Umbria). Jedno z najkrajších stredovekých mestečiek Talianska, posadené do skaly, v strmých svahoch Monte Ingino. Svojimi typickými kamennými domčekmi v úzkych uličkách, malými trattoriami, obchodíkmi s majolikou či bizarnou lanovkou (koše pre dvoch, do ktorých sa nastupuje a vystupuje za jazdy), ktorá prechádza vysoko nad strechami domov, priťahuje veľa turistov.

Historické centrum mesta Gubbio má stredoveký vzhľad, ale pôsobí stroho, kvôli tmavošedému kameňu a gotickej architektúre. Mnoho domov v centre mesta má veľkú historickú hodnotu, pôvodne boli obydliami bohatých obchodníkov. Na scénickom a panoramatickom námestí Piazza Grande sa nachádza symbol mesta, Palác konzulov, postavený v gotickom štýle. Mimo starých múrov nájdete pred katedrálou palác Dukes, postavený v 15. st., podľa plánov vojvodu Federica da Montefeltro a skutočné rímske divadlo, ktoré sa datuje do 1. st. p. n. l. (obnovené bolo na prelome 19.-20. st.).

Hovorí sa, že v Gubbio žil kedysi vlk, ktorého sa obyvatelia nesmierne báli. Skrotil ho sv. František z Assisi. Vraj s ním mal dohodu, že nebude jesť miestnych a oni ho na oplátku budú kŕmiť. Dohoda, hoci len ústna, fungovala lepšie ako dnešné písomné.

Ak by vám boli niektoré miesta povedomé… tak, áno… nemýlite sa. Natáčal sa tu seriál Don Matteo a jeho predstaviteľ Terence Hill sa ako kňaz preháňal na bicykli po úzkych krivoľakých uličkách a riešil kriminálne prípady.

Gubbio je známe aj ako „mesto bláznov“. Pôvodní obyvatelia boli totiž povestní svojou neuveriteľnou nepredvídateľnosťou. Dodnes je v Gubbio možné získať „certifikát blázna“. Kde? Na centrálnom námestí Largo Bargello, ak trikrát obehnete proti smeru hodinových ručičiek miestnu Fontana dei Pazzi (Fontána bláznov). Certifikát vám vydajú v neďalekom obchode. Ak sa na to dáte nahovoriť, zistite si vopred či majú certifikáty… aby ste fontánu neobiehali zbytočne.

Gubbio – Umbria (Italy) – 4K – Bing video

 

error: Content is protected !!