Isola Bella

Isola Bella je najkrajší a najvýznamnejší z malých ostrovov Borromejského súostrovia na jazere Lago Maggiore v regióne Piemonte. Ostrov meria len 320×180 m. Jeho dominantou je honosný barokový palác* s kvetinovou záhradou v talianskom štýle. Dosahuje výšku 37 m, lebo je rozmiestnená na desiatich terasách. Pre návštevníkov je otvorená väčšia časť paláca s bohato zariadenými izbami a luxusnými salónmi (všetko doplnené umeleckými dielami závratných súm). Záhrada je plná kvetov a exotických rastlín, ktorým sa darí vďaka mimoriadne miernej klíme. Z okien paláca je krásny výhľad na celé jazero.

*V r. 1632 dal gróf Carlo III. Boromejský (1586-1652) na ostrove vybudovaľ pro svoju manželku Isabelu d’Adda (+1658) ostrovný palác Borromeo (palazzo Borromeo) s terasovitou barokovou záhradou. Pôvodne  sa ostrov volal Isola Isabela, neskôr bol premenovaný na Isola Bella (Krásný ostrov). Giberto V. Borromeo (1751–1837) pozýval na ostrov významných hostí, napr. Napoleon Bonaparte s manželkou Joséphine, Princezna z Walesu, Carolina von Braunschweig-Wolfenbüttel, neskôr aj anglická královna Caroline.

Všetko na ostrove bolo navrhnuté tak, aby vytváralo scénický efekt, vrátane divadla postaveného na konci prekrývajúcich sa terás. Záhrady zdobia rybníky, fontány a množstvo sôch z obdobia druhej polovice 17. st. Raritou sú nádherné biele pávy, ktoré sa ladne prechádzajú po upravených trávnikoch a dodávajú tomuto očarujúcemu miestu dôstojnosť a noblesu.

V susedstve paláca a záhrad je časť dediny s reštauráciami a obchodíkmi so suvenírmi. Isola Bella je ostrov, ktorý by ste pri návšteve Lago Maggiore nemali vynechať. Na ostrov sa dostanete servisnou loďou alebo motorovým člnom zo Stresa, Verbánie, Bavena a Arony.

Beauty of Italy – Isola Bella Lago Maggiore by Drone Aerial Shooting – Bing video

error: Content is protected !!