Isola dei Pescatori

Isola dei Pescatori  (Ostrov rybárov). Je jediný, trvalo osídlený ostrov z trojice ostrovov na jazere Lago Maggiore (región Piemonte). Je najsevernejší z troch hlavných Borromejských ostrovov* a mnohí ho poznajú aj ako Isola Superiore. Na rozdiel od susedných ostrovov Isola Bella a Isola Madre nikdy nepatril rodine Borromeo.

*Borromejské ostrovy tvorí súostrovie piatich neveľkých ostrovov (spolu majú rozlohu 18 ha a nachádzajú sa na západnom výbežku jazera v Borromejskom zálive, medzi mestami Verbania a Stresa. Sú to: Isola Bella, Isola Madre, Isola dei Pescatori, Isola di San Giovanni a Scoglio della Malghera. Súostrovie je pomenované podľa šľachtického (grófskeho, neskôr kniežacieho) rodu Borromeo, kterému patřilo od 14. st.

Isola dei Pescatori. Malá, milá, rybárska dedinka (100 m široká a 350 m dlhá). Čo ju charakterizuje?  Dvojpodlažné domy s dlhými balkónmi na sušenie rýb, malé námestie a úzke uličky… ostrov má asi 700 rokov a približne 35 obyvateľov, ktorí žijú prevažne z rybolovu a cestovného ruchu.

Zvláštnosťou ostrova je, že tu dvakrát do roka stúpne voda. Na jar a na jeseň po výdatných dažďoch stúpa hladina jazera, no nikdy sa voda nedostane do domov. Prečo? Sú veľmi dômyselne, a pritom jednoducho, urobené (demonštrujú architektonickú múdrosť už vo svojej konštrukcii)… prahy domov sú vždy vo vnútorných uliciach a sú zásadne nad úrovňou brehu.

V lete sa obyvatelia ostrova tešia prílivu turistov. Tí sa radi prechádzajú uličkami ostrova, nakupujú rôzne výrobky od miestnych remeselníkov… alebo si zájdu na chutnú špecialitu z darov mora  do niektorej z lokálnych tratórií. Všeobecne možno konštatovať, že Borromejské ostrovy sú vyhľadávanou turistickou atrakciou.

ISOLA DEI PESCATORI – YouTube

error: Content is protected !!