Isola di Capo Rizzuto

Radi sa potápate alebo šnorchlujete? Poznáme jedno krásne miesto, kde si môžete vychutnať jedinečné odtiene mora a (pri troche šťastia) aj pozorovať delfíny a barakudy. Isola di Capo Rizzuto, krásna obec v provincii Crotone (jedno z hlavných letovísk regiónu). Aj napriek názvu, je mestečko úplne na pevnine (isola = ostrov) a je bohaté na archeologické nálezy.

Okrem nádherných zátok s plážami a azúrovým morom, sa tu nachádza aj Castello Aragonese di Le Castella, ktorý akoby plával na mori (s pevninou je prepojený úzkou cestičkou). Pevnosť mala obrannú funkciu a je to najvýraznejší symbol tohto miesta. Bola postavená v 15. st. a slúžila ako úkryt pre vojakov nasadených proti útokom pirátov z mora. Tiež bola aj útočiskom Hannibala Barkasa (kartáginský generál, stratég a taktik), keď bol na ústupe. Vo vnútri môžete obdivovať točité kamenné schody, ktoré spájajú tri poschodia veže či vyhliadkové chodníky… v jednej z miestností je možné pozorovať morské dno vďaka kamerám umiestneným v desaťmetrovej hĺbke.

Základy pevnosti siahajú až do obdobia Magna Grecia (400 r. p. n. l.) a aj dnes je možné vidieť  fázy vývoja pevnosti z rôznych období (napr. Normani, Byzantínci, či Aragónci…). A prečo je v názve „Le“ (člen pre množné číslo) Castella? Legendy hovoria, že tých pevností tu bolo viac.

Ak budete mať chuť, zájdite si aj do neďalekého Capocolonna, do archeologického parku; nájdete tu (okrem iného) zvyšky múrov z gréckej éry, ktoré sú pochované v mori. More je také priehľadné, že nie je ťažké rozpoznať tieto zaujímavé nálezy ani z pevniny.

Isola di Capo Rizzuto Beach , Italy – Bing video

error: Content is protected !!