Isola San Giulio

Dokonalý obraz. Obraz, ktorý môžete vidieť naživo, ak navštívite čarovný ostrov San Giulio. Leží oproti jednej z najkrajších dedín v Taliansku, Orta San Giulio. Jediný ostrov na jazere Orta v provincii Novara (reg. Piemonte); neďaleko známeho Lago Maggiore.

Maličký ostrov, je len 140 m široký a 275 m dlhý, no svojou krásou dokáže očariť z každej strany. Od Orta San Giulio je vzdialený necelých 500 m. Dostanete sa naň turistickými loďkami či trajektom.

Na ostrove strávite príjemný čas prechádzkou kľukatými uličkami, ktoré lemujú historické budovy (niektoré majú viac ako tisíc rokov). Objavíte množstvo nádherných zákutí a výhľadov na mestečko oproti. Každoročne sa tu konajú koncerty klasickej hudby, ktoré umocňujú precítiť pôvab ostrova.

Hlavnou pamiatkou na ostrove je bazilika a jej románska zvonica. Jediná ulica Via Basilica spája zostávajúce pamiatky na ostrove, medzi ktoré patrí kláštor, reštaurácia s terasou na jazere a obchod. Ostatné budovy (teraz súkromné ​​rezidencie) boli kedysi ubytovňami kňazov. Jednou z najstarších je Villa Tallone. Práve tu sa (ako sme spomínali), konajú koncerty vážnej hudby.

Podľa legendy bol ostrov zamorený zvíjajúcimi sa hadmi a iných plaziacich sa príšer. Tie prenasledovali miestnych do doby, kým na ostrov neprišiel grécky misionár sv. Július. Hovorí sa, že v r. 390, rozprestrel svoj plášť na vodu, aby sa dostal na ostrov, a tým vyhnal všetky príšery.  Na ostrove údajne postavil svoj stý kostol. V súčasnosti je z neho Bazilika San Giulio, v ktorej sídlia mníšky benediktínskeho rádu. Sv. Giulia pochovali na ostrove a jeho pozostatky sú tam dodnes. V 5. st. bola na ostrove postavená malá kaplnka (pravdepodobne) na počesť Sv. Giulia.

Isola di S. Giulio, lago d’Orta – YouTube

 

 

 

error: Content is protected !!