Anghiari

Anghiari. Drobný stredoveký klenot Toskánska postavený na kopci. V stredoveku, vďaka svojej strategickej polohe, zohralo mestečko dôležitú úlohu v slávnej bitke pri Anghiari, kde zvíťazili florentské jednotky nad armádou z Milána. Bitka pomohla Florencii získať nadvládu nad celým Toskánskom. Na oslavu víťazstva bol požiadaný Leonardo da Vinci, aby vytvoril fresku, zobrazujúcu slávnu bitku… tá, však, nikdy nebola dokončená a záhadne sa stratila v Palazzo Vecchio… sú dohady, a istý taliansky expert na umelecké diela verí, že časť fresky by mohla byť pod novšou maľbou od obdivovateľa da Vinciho, Giorgia Vasariho. Freska zobrazujúca bitku pri Anghiari bola dosiaľ verejnosti aj odborníkom známa len vďaka viacerým neskorším kópiám.

Mestečko nájdete len pár kilometrov od Arezzo; je obklopené hradbami z 13. st. a prechádzkou úzkymi uličkami s kamennými domami, zdobenými pestrofarebnými kvetmi, sa vrátite v čase. Keď vojdete do mesta, prvá vec, ktorá vás očarí, je stará, stredoveká časť mesta (tzv. Borghetto). Jej majestátne múry boli postavené v 16. st. Impozantná stredoveká veža Campano upúta pozornosť svojou veľkosťou; dnes slúži ako maják. V historickom centre nájdete krásne paláce, múzeá a tiež neprehliadnuteľný kláštor a kostol della Croce di Anghiari.

Každý júl je mestečko hostiteľom „Festival Anghiari“, ktorý sa venuje vážnej hudbe, komornej hudbe, zborovým dielam a opere.

Anghiari in Arezzo, Tuscany Italy – Bing video

error: Content is protected !!