Scarzuola

La Scarzuola je architektonický komplex, na mieste ktorého bol pôvodne kláštor (13. st.). Vraj v ňom žil sv. František z Assisi. Nachádza sa neďaleko obce Montegabbione (provincia Terni; Umbria).

Thomaso Buzzi, úspešný milánsky architekt, si tento čiastočne zničený pozemok kúpil a postupne ho pretváral podľa svojich predstáv. Obnovil pôvodný kláštor, postavil sedem amfiteátrov, divadiel rôznych veľkostí, ktoré symbolizujú prirodzenú teatrálnosť života. Tiež sú tu sochy zobrazujúce ľudské slabosti, napr. márnivosť (Babelova vža), túžbu (ženský trup) a pod… mnohé z diel majú ezoterický a alchymistický význam. Jadro komplexu tvoria reprezentácie budov ako Colosseo, Partenone, Pantheon, Arco di Trionfo, Piramide, Torre Campanaria či Tempo di Vesta. Všetko toto reprezentuje Buzziho interpretáciu „ideálneho mesta“ (la citta ideale). La Scarzuola je surrealistická, snová a nepolapiteľná vízia Tomasa Buzziho. 

Po viac ako dvoch desaťročiach práce (1958-1978) Buzzi zomrel a jeho vízia zostala nedokončená… avšak, jeho synovec Marco Solari dielo svojho strýka, s citom pre pôvodnú myšlienku, dokončil a toto nevšedné miesto otvoril pre verejnosť. Dnes je to vyhľadávaná turistická atrakcia.

Keďže ide o súkromný pozemok, je potrebné si návštevu Scarzuola dohodnúť s majiteľom. Vstupné je 10 €/osoba. Potrebné info nájdete v priloženom linku:

La Scarzuola: Visite, Orari e Foto più Belle – Idee di viaggio – Zingarate.com 

L’ITALIA | La Scarzuola, Umbria – Bing video

error: Content is protected !!