Lago di Garda

Lago di Garda. Gardské jazero leží v severnom Taliansku medzi Alpami a Pádskou nížinou, v nadmorskej výške 65 m. Rozkladá sa v regiónoch Trentino-Alto Adige, Veneto a Lombardia. Má rozlohu 369,98 km². Je dlhé 51,6 km a široké 17,2 km. Dĺžka jeho brehu je 158,4 km. Priemernú hĺbku má 136 m a maximálnu hĺbku 346 m.

Tí, ktorí ste navštívili Lago di Garda určite nám dáte za pravdu, že jediné, čo mu chýba, je slaná morská voda. Je to pastva pre oči, dušu, telo… energia a krása na každom kúsku. Lago di Garda, najväčšie talianske jazero, ľadovcového pôvodu, vzniklo pred 10-tisíc rokmi. Severná časť (patrila do r. 1918 Rakúsku-Uhorsku), je užšia a zároveň divokejšia. Smerom na juh sa rozširuje. Je tam teplejšia voda, piesočnaté pláže… budete sa tu cítiť , vskutku, ako pri mori (až na tú slanú vodu). Na jazere je dobre rozvinutá lodná doprava a ideálne podmienky pre surfovanie.

O Lago di Garda sa hovorí, že je jazerom vetrov (miestni majú pre ne až 50 rôznych pomenovaní). Garda je vyhľadávaná ľuďmi, ktorí obľubujú aktívnu dovolenku. Ponúka množstvo vodných športov, turistiku, cyklotúry… mimochodom, tí, ktorí ste toto miesto ešte nenavštívili, nazdávam sa, že toľko cyklotrás pokope ste hádam ešte ani nevideli.

Ak by ste si jazero chceli pozrieť z vtáčej perspektívy, nechajte sa lanovkou (s otáčavou kabínkou), vyviesť až na Monte Baldo, odkiaľ uvidíte celú gardskú nádheru ako na dlani.

Najväčšie mestá na brehu sú Desenzano del Garda, Riva del Garda a Salo. Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie (okrem spomenutých) patria: Gargnano, Brencone, Gardone Riviera, Sirmione, Peschiera del Garda, Lazise, Bardolino, Garda, Limone sul Garda, Malcesine…

error: Content is protected !!