Lago di Guardialfiera

Lago di Guardialfiera, známe aj ako priehrada Liscione (provincia Campobasso, región Molise) je umelá nádrž postavená na prelome 60-tych a 70-tych rokov na rieke Biferno. Povodie má rozlohu 1043 km²; hĺbka jazera sa pohybuje od 2 do 3 m, dno je prevažne piesčité a kamienkové.

Zámerom bolo získať pitnú vodu (Termoli, Campomarino, Portocannone…) a vodu na poľnohospodárske a priemyselné použitie (Termoli). Nádrž bola vytvorená zablokovaním vôd kolosálnou priehradou na územiach Larino-Casacalenda-Guardialfiera.

Na vybudovanie priehrady boli navždy ponorené do jej vôd staré rímske mosty (Ponte di S. Antonio a Ponte d´Annibale), viditeľné v letných suchých obdobiach, keď voda v nádrži klesá, v blízkosti hory Peloso (naposledy sa tak stalo v r. 2017).

Jazero má výrazne pretiahnutý tvar a je z veľkej časti lemované štátnou cestou zvanou Bifernia (jedna z hlavných tepien, ktorá spája Termoli a Campobasso). Najfascinujúcejšími miestami cesty sú dva točité viadukty dlhé 4,5 a 3,5 km. Vedú ponad hladinu jazera a ponúkajú jedinečné miesta s krásnymi pohľadmi na okolitú krajinu.

Vytvorenie tejto „mokrade“ viedlo k založeniu bohatej riečnej fauny a v jej okolí aj krásnej flóry. Lago di Guardialfiera je obľúbenou destináciou športových rybárov z celého sveta. Avšak, rybolov je povolený len pre tých, ktorí majú licenciu.

Viadotto del Liscione Lago di Guardialfiera – Bing video

 

error: Content is protected !!