Lecce

Lecce je hlavným mestom rovnomennej zóny v regióne Puglia (30 km južne od letiska v Brindisi), v časti Salento, ktorá je označovaná ako Maldivy Európy.

Lecce patrí medzi najzaujímavejšie a najkrajšie mestá juhu, vďaka svojej bohatej barokovej architektúre, ktorú výrazne reprezentujú najmä kostoly, napr. basilica Santa Croce či miestna katedrála, Cattedrale dell’Assunzione della Vergine. Základným stavebným materiálom je tzv. lecceský vápenec; ľahko opracovateľný kameň. Lecce má prívlastok Florencia juhu.

Dominantou centra mesta je Piazza Sant`Oronzo s vykopávkami rímskeho amfiteátra, ktorý bol dlhú dobu pochovaný pod námestím. Našťastie, počas vykopávok v prvej polovici 20. st. bola objavená táto staroveká stavba a čiastočne aj odkrytá. Divadlo bolo postavené okolo 2. st. n. l. V dobách najväčšej slávy sa sem vošlo okolo 25 tisíc divákov. Tiež boli odhalené aj mramorové sochy, ktoré kedysi zdobili pódium. Vidieť môžete aj mozaikové podlahy z mramoru, pôvodné stĺpy či oblúky. Divadlo slúži svojmu účelu aj po takmer dvoch tisícročiach (konajú sa tu pravidlene divadelné hry aj koncerty). Ďalším fotogenickým námestím s neopísateľnou atmosférou je Piazza del Duomo. Okrem chrámu sa tu nachádza opulentný biskupský palác a kňažský seminár z 18. st.  z bohato zdobenou fasádou.

V okolí mesta je tiež množstvo pamiatok a atrakcií, ktoré stoja za povšimnutie. Je možné vydať sa na plavbu v člne pozdĺž krásneho skalnatého pobrežia s jaskyňami, navštíviť prímorské kúpele San Cataldo, Cesarea Terme či zájsť do rybárskeho mestečka Otranto.

O Lecce sa hovorí, že ako ide deň, tak mení farby. Dopoludnia je zlatistá, na poludnie maslová, večer žiarivo žltá…  v každom prípade, la cittá che ti sorprende e ti emoziona = mesto, čo ťa prekvapí a chytí za srdce…

Lecce – Salento Region – [Things to do in Lecce] Puglia – Travel Guide – YouTube

error: Content is protected !!