Livigno

Livigno jedno z najznámejších, najdôležitejších a najlepšie vybavených lyžiarskych stredísk v talianskych Alpách (provincia Sondrio; región Lombardia). V roku 2012 bolo komisiou súťaže,  World Snow Awards, zvolené za najlepšie európske lyžiarske stredisko. Nachádza sa medzi národným parkom Stelvio a Švajčiarskym národným parkom.

Podľa dlhoročných štatistík je to miesto s bohatým prídelom snehovej pokrývky, veľmi dobrou orientáciou na svahoch a stále prepracovanejším a rozširujúcim sa systémom umelého zasnežovania, čo zaisťuje tú najlepšiu lyžovačku aj v okrajových termínoch sezóny.

K dispozícii je aj 40 km perfektne udržiavaných bežeckých stôp, ideálne podmienky a terény pre skialpinizmus, nový bazénový a wellness komplex Aqua Grande či precízne fungujúca sieť miestnych ski-busov. Hneď ako sa zastavia vleky, bývajú chaty na zjazdovkách či apre-ski bary zaplnené do posledného miesta.

Livigno je, okrem kvalitného snehu a zjazdovkami porovnateľnými s diaľnicami, známe aj ako bezcolná zóna. Prečo? Dôvody treba hľadať vo výsadách pridelených ešte cisárom Napoleónom, ktoré Livignu pridelil v r. 1805 kvôli sťaženej dostupnosti strediska. Oslobodenie od daní zaviedla v r. 1840 Rakúska monarchia, potvrdilo ho v r. 1910 Talianske kráľovstvo a naposledy v r. 1960 Európske hospodárske společenstvo. Chudobná poľnohospodárska obec bola odrezaná od sveta po celú zimu. Až v r. 1952 bola vybudovaná cesta z Bormia.

Livigno is awesome [4k HDR] – Bing video

error: Content is protected !!