Locorotondo

Locorotondo je mesto v regióne Puglia (8 km od Alberobello), známe svojimi vínami (D.O.C.) a kruhovým pôdorysom pôvodnej osady, ktorá je dnes historickým centrom plným úzkych uličiek a na seba nalepených bielych domov (centrum tvoria ulice Corso Umberto a Via Nardelli)… z kruhu vychádza aj jeho názov (znamená „okrúhle miesto“). Nachádza sa v juhovýchodnej Murgia, hlboko v údolí Itria, posiate bielymi prehistorickými obydliami, tzv trulli. A tak, ako všade v Puglii, aj tu panuje príjemná, južanská pohoda. Nikto sa nikam neponáhľa. Len tak sa túlať, užívať si atmosféru… sakrálnych stavieb je v meste neúrekom; návštevník poľahky získa predstavu o spôsobe života na juhu Talianska so všetkým, čo k nemu patrí.

Keď sa budete prechádzať po centre, všimnite si (vedľa radnice) hodinovú vežu Torre dell´Orologio z 18.st. Bola v nej univerzita, ale aj väzenie. A ak do Locorotondo zablúdite v piatok doobeda, zažijete (na námestí Piazza Antonio Mitrano) aj miestny trh. Určite neoľutujete! Niečo zo súčasnosti… narodil sa tu taliansky automobilový pretekár a bývalý pilot Formule 1 Vitantonio Liuzzi.

Vianočné Locorotondo je nádherné…  pôsobí až rozprávkovo; teda, návštevu počas vianočných sviatkov odporúčame;  avšak, ani v letnom období nie je menej krásne. Keď  sa budete túlať juhom Talianska, určite Locorotondo nevynechajte.

Locorotondo Apulia Christmas Time – Bing video

error: Content is protected !!