Lucca

Lucca (185 km²) je elegantné toskánske mestečko, ktoré počas svojej existencie vystriedalo nespočetne veľa pánov. Či už to boli Rimania, Ostrogóti, Lombarďania, Frankovia… kedysi mocné mesto Florencia… alebo Napoleón, ktorý mesto daroval svojej sestre. Za stáročia sa z Luccy stalo krásne mesto s bohatou architektúrou. Dnes je toto toskánske mesto, ktoré leží na úpätí Apuánskych Álp, domovom asi 90 tisíc ľudí. Každoročne sa tu koná medzinárodný filmový festival Lucca Film Festival, aj festival zameraný na digitálnu fotografiu.

Staré Mesto je obohnané hradbami, ktorých celková dĺžka dosahuje viac než 4 km. Stále tu stojí jedenásť bášt a priechod 12 m vysokými hradbami umožňuje šesť brán. Opevnenie postavili flámski architekti počas 16. a prvej polovice 17. st. Napoleónova sestra však nechala opevnenie prestavať na verejné záhrady a dnes je prechádzka po hradbách miestom nielen relaxu, ale aj športu (pre cyklistov, korčuliarov…).

V historickom centre vás zaujme zvláštny tvar niektorých uličiek, obzvlášť okolo Piazza Anfiteatro. Námestie je, vskutku, jedinečným svojho druhu… bolo kedysi amfiteátrom a budovy, ktoré ho obklopujú, kopírujú obvod pôvodného masívneho muriva divadla. Amfiteáter bol postavený v 2. st.n.l. Zanikol následkom invázií germánskych kmeňov. To, čo z neho zostalo, je teraz pochované niekoľko metrov pod zemou. Elegantná Lucca si vás získa svojou nevtieravou krásou.

Travel video: Lucca, Italy – Bing video

error: Content is protected !!