Metaponto

Metaponto (provincia Matera; reg. Basilicata). Útočisko filozofa a matematika Phytagora (práve tu v r. 507 založil matematickú školu). Metaponto je jedným z ideálnych miest pre tých, ktorí si chcú vychutnať nielen more a teplé južanské slnko, ale aj trocha (gréckej) histórie a archeológie. Nachádza sa v zálive Taranto, pri Iónskom mori.

Metaponto, ktoré založili v polovici 7. st. p. n. l. achaijskí Gréci, sa stalo jednou z najdôležitejších kolónií Magna Grecia. Jeho bohatstvo tvorilo hlavne veľké a úrodné územie ohraničené riekami Bradano a Basento. Klas obilia sa (práve preto) stal symbolom mesta a vyrážal sa aj do vtedajších mincí.

Čo vás v Metaponto dostane? Národné múzeum Metaponto s nálezmi od praveku až po koniec staroveku. Archeologický park s pozostatkami gréckeho mesta, ktoré sa zachránilo pred nepretržitým plienením. Mimo-mestský chrám Héra, známejší pod názvom Tavole Palatine. Impozantný chrám s dórskou kolonádou so zachovanými stĺpmi, postavený koncom 6. st. p. n. l. Posvätná oblasť zahŕňa štyri chrámy: najstarší, zasvätený bohyni Aténa, založený na začiatku 6. st. p. n. l.; chrámy Apolla a Héry, postavené v r. 570 p. n. l. (všetko v dórskom štýle); okolo r. 470 p. n. l. bol postavený monumentálny iónsky chrám zasvätený Afrodite.

Keď skončíte s prehliadkou gréckej archeológie a histórie (na talianskom území), odporúčame vám presunúť sa do neďalekej rekreačnej časti mesta, Lido di Metaponto, kde úžasne zrelaxujete, užijete si jedinečné azúrové more, dlhé a široké pláže, pálivé slnko talianskeho juhu a neopísateľnú pohostinnosť obyvateľov regiónu Basilicata.

Metaponto (Costa del Sud) – YouTube

 

error: Content is protected !!