Monopoli

Monopoli (provincia Bari; región Puglia) leží na pobreží Jadranského mora; má necelých 50 tisíc obyvateľov a je skvelým miestom na poznávanie strednej časti Puglie (Terra di Bari).

Monopoli sa môže pochváliť pestrou minulosťou s rybárskou a poľnohospodárskou tradíciou a krásnym historickým centrom. Pôvodne to bola malá rybárska dedina, ktorá sa asi od 5. st. p. n. l. začala rozširovať. Dnes je Monopoli nielen prístavom, ale najmä vyhľadávaným letoviskom s pobrežím plným nádherných pláží, romantických zátok a vápencových útesov. Čo je určite nezabudnuteľným zážitkom, to sú východy slnka v Monopoli. Určite si privstante; neoľutujete.

Stred mesta tvorí námestie Vittorio Emanuele II. Kúsok od neho sa nachádza historická časť mesta a prístav. Staré mesto tvorí sieť úzkych ulíc dláždených mramorom, inde zvetraným vápencom, ktoré lemujú biele domy v rustikálnom štýle. Miestami máte pocit, že tu zastal čas.

Stará mesto je pešou zónou, ale na to sa veľmi nespoliehajte; buďte opatrní. Motorky vojdú všade a autá (všeobecne v Taliansku) takmer všade. V blízkosti malebného prístavu sa koná každý deň rybí trh.

Historickej časti mesta dominuje katedrála Madonna della Madia z r. 1107 na mieste pôvodného kostola, ktorá bola v 18. st. prestavaná (baroko). Ďalšou významnou stavbou je prístavné opevnenie Castello di Carlo V. zo začiatku 16. st. Cieľom pevnosti bolo chrániť vstup do prístavu. Monopoli je bohaté na sakrálne stavby. Nájdete tu viac ako dvadsať kostolov.

Ak si budete chcieť vyjsť za mesto, odporúčame mestečko Castellana s ojedinelým jaskynným komplexom v Európe (Grotte della Castellana); vo Fasano je zoosafari s delfináriom a množstvom exotických zvierat; blízko máte do Polignano a Mare, Alberobello, Locorotondo. O niečo ďalej je Bari (hlavné mesto regiónu) či „mesto hanby“ Matera (Basilicata).

https://www.bing.com/videos/search?q=monopoli+video&cvid=ec9eb44997be4bdf87bb983a99cb8e78&aqs=edge..69i57j0l5j69i60.3246j0j1&pglt=43&PC=U531&ru=%2fsearch%3fq%3dmono

 

error: Content is protected !!