Monte Lussari-Tarvisio

Monte Lussari-Tarvisio. Tarvisio je talianske mestečko nachádzajúce sa na taliansko-slovinsko-rakúskej hranici v severovýchodnej časti autonómneho regiónu Friuli-Venezia Giulia. Hovorí sa tu nemecky, slovinsky, friulanským dialektom a taliansky.

Pre vyznávačov zimných športov a „bielej“ prírody dávame tip na (možno) menej známe miesto, ale doslova čarovné. Ski resort Tarvisio-Monte Lussari. Nachádza sa v údolí Canale, v najkrajnejšej časti Friuli-Venezia Giulia. Nadšenci lyžiarskych športov tu nájdu naozaj všetko; 32 km zjazdoviek, 60 km bežkárskych tratí a pre freestylerov je tam pripravený snowpark… dokonca sa tu koná aj európsky a svetový pohár alpského lyžovania. Najbližšie budovy k zjazdovkám slúžia ako reštaurácie, kaviarne a bary. O pohodu lyžiarov je po každej stránke perfektne postarané.

Na vrchole Monte Lussari-Tarvisio sa nachádza unikátne pútnické miesto, kde od 19.st. mieria masy veriacich – Santuario del Monte Lussari.  Prvá kaplnka, o ktorej nie sú žiadne zdokumentované zmienky bola postavená v r. 1360 na mieste, kde sa podľa legiend našla soška Madony s dieťaťom. Súčasný kostol pochádza z rokov 1500 a 1600. V priebehu storočí utrpel mnohé škody, napr. v r. 1807 ho zasiahol blesk; v r. 1915 bol zbombardovaný… vždy bol prestavaný. V roku 2000 bol kostol kompletne zrekonštruovaný. Nazýva sa kostol „troch národov“, pretože je pútnickým miestom pre ľudí všetkých troch susediacich jazykových línií: germánskej, románskej a slovanskej.

Monte Lussari – Tarvisio Camporosso – Bing video

error: Content is protected !!