Montepulciano

Montepulciano (provincia Siena; reg. Toscana) stredoveké renesančné mesto známe vďaka vínu, ktorému dáva meno. Stojí na kopci 600 m n.m., odkiaľ sa ľahko stratíte pohľadom medzi zelenými toskánskymi vrchmi, olivovníkmi či vinicami.

Historické centrum mesta Montepulciano sa vinie pozdĺž elegantnej hlavnej cesty zvanej Corso (dlhá je asi 1,5 km). Je lemovaná štýlovými patricijskými domami. Vedie zo spodnej časti mesta na námestie Piazza Grande. Námestie má príjemnú atmosféru a je srdcom mesta, kde sa každý deň stretávajú nielen turisti, ale najmä miestni obyvatelia.

Za hradbami historického centra, smerom k svahom kopca Montepulciano, v strede priestrannej a zelenej lúky, sa nachádza kostol San Biagio s pôvodným gotickým portálom a fasádou od Vivianiho, pevnosť Medici či brána Gracciano. V meste vás zaujmú mnohé renesančné paláce vrátane Bucelli, v ktorom sú mnohé urny a hroby s etruskými a latinskými nápismi.

Montepulciano je významným producentom niektorých potravín a nápojov. Známe je pre svoje bravčové mäso, lokálne syry (najmä ovčie), cestoviny „pici “ (v Montepulciano sa volajú „pinci“; ide o ručne vyrábané cestoviny z vody a múky; niečo ako tučné špagety), šošovicu a med, ale najmä pre svoje (celosvetovo) známe víno. Bez preháňania. Znalci vín považujú  víno Vino Nobile di Moltepulciano (D.O.C.G.) za jedno z najlepších v Taliansku. Zaraďujú ho do prvej trojky famóznych talianskych vín sveta; spolu s Chianti a Brunello di Montalcino.

Montepulciano Tuscany Italy – Bing video

error: Content is protected !!