mramorový vodopád

Mramorový vodopád (Cascata delle marmore). Nádherné, i keď umelo vytvorené miesto, len 8 km od mesta Terni (región Umbria), takmer na konci Valneriny, kadiaľ preteká rieka Nera. Cascata delle marmore je vodopád s kontrolovaným prietokom, ktorý má tri úrovne; jeho výškový rozdiel je 165 m a patrí medzi najvyššie vodopády v Európe.

Skalné steny sú pokryté žiarivo bielymi kryštálmi uhličitanu vápenatého, čo vytvára dojem mramoru (travertínu), preto názov Mramorový vodopád.

Vodopád vybudovali Rímania, ešte v r. 271 p n. l. Rozsiahlu úpravu terénu nariadil konzul Marius Curius Dentatus, lebo rieka Velino končila na pláni, kde vytvárala močariská, ktoré boli veľkým zdrojom malárie. Neskôr, v stredoveku, nebol kanál udržiavaný, prestal plniť svoju funkciu… a tak v r. 1422 (a znova v r. 1545-1598) bol zrekonštruovaný.

Architekt A. Vici upravil vodopád (r. 1787) do troch úrovní tak, aby eliminoval riziko povodní na rieke Nera. V ďalších rokoch, vzhľadom na rozvoj ťažkého priemyslu v okolí, bolo rozhodnuté využiť silu vodopádu k výrobe elektrickej energie. A tak, bola v r. 1929  vybudovaná vodná elektráreň Galletto (k vodopádu je  odklonená iba časť vody z rieky Velino, zvyšok je určený na priemyselné účely pre Terni).

Na pozorovanie krásy vodopádu, ktorý môžete vidieť len počas víkendov, slúži Balcone degli Innamorati (Balkón Milencov).

Cascata delle Marmore in Valnerina, Umbria (lecascatedellemarmore.com) <= tu nájdete potrebné info

Cascate delle Marmore le cascate più belle del mondo – Marmore Falls the most beautiful – Bing video

error: Content is protected !!