Neapol

Je jedno, kde vystúpite… zakaždým vás to ovalí… V Afrike na kolená zrážajúca horúčava; na severe dážď; v Anglicku nechutná, pod kožu lezúca hmla; východná Európa sa zasa vyznačuje paletou pachov; a juh Európy? tak to je… (zväčša) „bordel nad bordel“, s neprekonateľnou atmosférou. Akoby zastal čas.

Je tu, však, jedna kráľovná, mesto miest, ktorému odpustíte všetko: všetok ten chaos, do ktorého sa dobrovoľne a s radosťou „namočíte“, neporiadok, vraky mopedov, doškriabané autá, dotieravé žobrajúce cigánky, sem-tam šialene vysoké a vzápätí prekvapujúco nízke ceny tovaru i služieb… typické šnúry s bielizňou nad hlavami, na ulici hrajúce sa deti, typ bývania „z ulice do obývačky“ (časť Quartieri Spagnoli; skutočný „duch mesta“), svojrázne (až mystické) zákutia dvorov a pavlačí… ulice plné posedávajúcich či obšmietajúcich sa miestnych, endofrínmi nabitých turistov (s očakávaniami… a chcením „užiť si“ toto mesto)… neskutočný ľudský virvar, nefungujúce križovatky, „život ohrozujúca“ doprava… trúbenie, hluk, krik… čistý chaos… čudná a (miestami aj) neakceptovateľná zmes starého a nového, farieb a temnoty, zvukov a ticha, moderného a konzervatívneho… prosto, Neapol. Mesto, ktoré má mnoho tvárí; mesto protikladov.

Neapol budete buď milovať, alebo nenávidieť. V každom prípade, raz ho musíte zažiť! Moje pocity? Úprimne? Zo šoku k absolútnej láske. Milujem toto mesto a nedám na jeho atmosféru dopustiť. Neapol je život naplno. Napoli é Napoli.

Flash mob sulla canzone napoletana al Gran Caffé Gambrinus – Bing video <= aj toto môžete v Neapole zažiť…

error: Content is protected !!