nenápadná Potenza

Vskutku nenápadná Potenza je hlavným mestom regiónu Basilicata, a zároveň najvyššie položeným hlavným (provinčným) mestom v Taliansku. Hlavnou tepnou rušného centra mesta je úzka, ale živá ulica Via Pretoria (časť je pešou zónou).

Historické centrum mesta je na pahorku,  modernejšie časti zostupujú až do okolitých údolí. Mesto utrpelo zemetrasením a vojnou oveľa viac, než  akékoľvek mesto na juhu. Teda, časť jeho historického dedičstva bola zničená,  alebo ukradnutá. Navzdory prašnému ovzdušiu tu neustále prebiehajú renovačné a stavebné práce.

Najveselšia a najpôsobivejšia býva Potenza koncom mája. Každoročne, 29. mája  sa tu koná známa Sfilata dei Turchi; mestom  sa prechádzajú jeho obyvatelia v dobových kostýmoch;  potom nasleduje závod s koňmi. Na druhý deň  je veľká  mestská  slávnosť na počesť patróna mesta sv. Gerarda.

Katedrála sv.  Gerarda stojí na najvyššom bode historického centra. V nej sa snúbi antická architektúra (zdnu) s modernou neoklasicistickou architektúrou (zvonku). Neobíďte zvyšky stredovekého hradu na námestí Piazza Beato Bonaventura s vežou Torre Guevara, ktorá jediná zostala takmer  neporušená.

Za mestom, smerom  do Foggia, sa rozkladá impozantný hrad Castel Lagopesole. Je dominantou okolitej krajiny a vypína sa vysoko nad drobnou dedinkou. Ide o posledný a najveľkolepejší zo všetkých hradov, ktoré nechal v prvej polovici 13. st. postaviť cisár Fridrich II. Jeho dokončenia sa nedočkal…

„Potenza città“. italy in 4K – Bing video

error: Content is protected !!