Orvieto

Orvieto (región Umbria); 100 km od Ríma (Lazio), 140 km od Florencie (Toscana).  Miesto, kde dnes mesto stojí, lákalo už starých Etruskov, ktorí tu vystavali jedno z najdôležitejších miest vtedajšej doby. Neskôr sa stalo významným ekonomickým centrom.
V súčasnej dobe je mesto centrom turizmu, kde sa návštevníci môžu zoznámiť asi so všetkými epochami našich dejín.

Orvieto je známe aj tým, že pod celým mestom vedie spleť chodieb, tunelov a jaskýň (mnohé z nich pochádzajú práve z čias Etruskov). Archeológovia si ešte aj dnes lámu hlavu nad tým, na čo to všetko slúžilo… Ak by ste si chceli pozrieť podzemie, je potrebné si vstup vopred rezervovať v informačnej turistickej kancelárii, na námestí Piazza del Duomo (hneď oproti Duomo di Orvieto).

Do pozornosti dávame aj studňu Pozzo di San Patrizio, ktorá slúžila na zásobovanie mesta vodou. Postavil ju Antonio da Sangallo ml. na príkaz pápeža Klementa VII., ktorý sa do Orvieta uchýlil. 53 m hlboká studňa je výnimočná dvojitým točitým schodiskom (každé má 248 schodov). Schodisko bolo dômyselne skonštruované, aj kvôli zvieratám, ktoré pomáhali pri vynášaní vody zo studne, aby sa na schodisku nestretli (jedným schádzali, druhým vystupovali hore). Schodisko v studni je osvetlené 72 oknami, do ktorých dopadá svetlo zo svetlíka, umiesteného nad studňou.

Určite si tieto atrakcie nenechajte  ujsť, keď Orvieto navštívite. Mimochodom, v okolí Orvieto sa pestuje vynikajúce víno…

Orvieto, Italy in 4K – Bing video

error: Content is protected !!