Ostia Antica

Keď budete v Ríme a budete mať chuť vyjsť si za mesto, určite zájdite do Ostia Antica. Mesto Ostia bolo prosperujúcim prístavom a kultúrno-obchodným centrom starovekého Ríma. Založené bolo okolo v r. 620 p.n.l. za kráľa Anca Marzia na brehu Tyrhénskeho mora a vrchol svojej slávy zažívalo v 2. st.

V r. 16. st. (1557) počas záplav mesto úplne zaniklo. Archeológovia ho už od 19. storočia postupne vykopávajú a obnovujú. Areál mesta je pomerne dobre zachovaný; podarilo sa odkryť celú mestskú štruktúru. Objav viacposchodových činžiakov pomohol dokresliť vzhľad vtedajších miest, v ktorých sa za hlavnú zástavbu (dovtedy), na základe pompejských vykopávok, považovala zástavba átriových domov.

Ostia Antica mala veľké divadlo, nekropolu, fórum, verejné kúpele, taverny, hostince, nevestince, ba i hasičskú službu… archeológovia objavili aj verejné latríny pre kolektívne použitie, t. j. rad sedadiel, ktorý nám umožňuje predstaviť si, že ich funkcia bola tiež sociálno-komunikačná. Obdivovať môžeme rímsku bránu a mnoho ďalších antických budov, ba i dosiaľ najstaršiu identifikovateľnú synagógu v Európe.

Vykopávky trvajú dodnes a odhaduje sa, že dve tretiny mesta stále nie sú odkryté. Areál je pomerne rozsiahly, na prehliadku si vyčleňte aspoň 3 hodiny (milovníci histórie sa tu, rozhodne, nebudú nudiť ani celý deň).

Ako sa do Ostia Antica dostať? Hlavná stanica Termini, metro-linea B =>Porta San Paolo (Piramide); vlak Roma-Lido, zastávka Ostia Antica (asi 5 min. chôdze a ste v archeologickom parku).

Visitlazio.com – OSTIA ANTICA – Bing video

 

error: Content is protected !!