ostrov Grado

Ostrov Grado (Isola del Sole, Slnečný ostrov; región Friuli-Venezia Giulia) sa nachádza na súši medzi Benátkami a Terstom, ktorá je obklopená morom… vlastne, ide o ostrov, ktorý má vybudované s pevninou spojenie v podobe násypu smerom na Aquileiu v dĺžke 5 km. Na opačnej strane ostrova spája Grado s pevninou ďalší most, podstatne kratší, len 190 metrov. Navyše, aj samotné mestečko a jeho centrum sa nachádza na viacerých ostrovoch spojených mostami. Občas si pripadáte ako v mini-Benátkach.

Dovolenka v Grado (rybársko-kúpeľné mestečko) je zameraná na pohodu; k dispozícii sú dve pláže. Väčšia, západná pláž, je voľne prístupná bez špeciálneho vybavenia; východná pláž je menšia a disponuje kvalitným plážovým servisom. Modrá vlajka je samozrejmosťou, hovorí o čistote a najmä kvalite mora v Grado. Pláže sú udržiavané, lehátka a slnečníky sú (ako vždy v Taliansku) za poplatok. Ostrov Grado je obľúbeným letoviskom aj kvôli termálnym kúpeľom zameraným na liečbu reumatizmu (tie sa tu vybudovali počas panovania Františka Jozefa).

Prechádzky mestom, ktoré pôsobí akoby tu zastal čas, sú energiou, nabíjajú… elegantný benátsky štýl, úžasné zákutia, štýlové reštaurácie a kaviarne, uličky voňajúce úlovkami rybárov lákajú na ochutnávku plodov mora; čerstvejšie a chutnejšie nezoženiete… Grado má dlhú a bohatú históriu, začínajúcu v rímskom období. Za zmienku stoja najmä baziliky Santa Eufemia a Santa Maria delle Grazie, v ktorých nájdete úchvatné mozaikové podlahy zo 6. st. (najväčšie v strednej Európe).

Miestni deklarujú, že dovolenka v Grado je cielená na komfort a pohodu, pre deti je tu bezpečnosť na prvom mieste. More na hranie sa detí spĺňa najvyššie kritériá, plytká voda, jemný piesok, teplá voda, takže ich môžete nechať celý deň čvachtať a hrať sa.

Grado – Friuli Venezia Giulia (Italy) Drone video 4K – YouTube

error: Content is protected !!