Otranto

Staré rybárske mesto Otranto (v minulosti starogrécke mesto Hydrus alebo Hydruntum) patrí k najmalebnejším mestám regiónu Puglia (poloostrov Salento; provincia Lecce). Je zaradené na zoznam stovky najkrajších miest v Taliansku „I borghi piu belli d´Italia“.

Je to najvýchodnejšie mesto Talianska. Od Albánska ho oddeľuje Otrantský prieplav  široký 80 km. Práve pre svoju polohu býva označované ako „brána Orientu“. Vďaka prístavu bolo vždy významnou križovatkou obchodných ciest medzi východom a západom. Tiež dôležitou zastávkou napoleonských lodí.

Najvýznamnejšou pamiatkou je Otrantská katedrála zasvätená Zvestovaniu Panny Márie. Bola postavená v období normandskej nadvlády a vysvätená v r. 1088. V katedrále, v hlavnej lodi, sa nachádza najväčšia mozaiková dlažba v Taliansku. Je na nej vyobrazený strom života, astrologický slnečný zverokruh a mytologické postavy či symboly. Zaujímavé je aj podzemie katedrály s mramorovými kryptami a kostnicou.

Za pozornosť tiež stojí pevnosť Aragoncov (tzv. Castello Aragonese; Aragonský hrad) z konca 15. st. a rovnako aj kostol San Pietro, ktorý je jediným dochovaným chrámom z byzantských dôb na Apeninskom poloostrove. Hrad dal postaviť neapolský kráľ Federico II. A prestavať ho dal Alfonz II. Aragonský. Päťuholníková hradná pevnosť s troma vežami mala jediný vstup s padacím mostom nad hlbokou priekopou.

Tip navyše… asi 5 km na juh od mesta je starý maják Punta Palascia, ktorý je považovaný za najvýchodnejší bod talianskej pevniny.

Otranto, je popretkávané romantickými dláždenými uličkami s množstvom obchodíkov, barov a reštaurácií s morskými špecialitami a vynikajúcim vínom. Výhľady na tyrkysové more či nádherný prístav sú neopísateľné.

📍 OTRANTO Il porto turistico, la spiaggia e la cava di Bauxite, un video spettacolare Coste del Sud – Bing video

error: Content is protected !!