Palmanova

Palmanova (provincia Udine, región Friuli-Venezia Giulia). Tzv. „ hviezdne mesto “ s vojenskou minulosťou. Má tvar deväťcípej hviezdy, ktorý je zjavný najmä pri pohľade zhora. V r. 2017 sa pevnosť Palmanova stala súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO spolu s ďalšími lokalitami pod jednotným zápisom: Benátske ochranné stavby z obdobia 15.-17. st.

Mesto bolo oficiálne založené 7. októbra 1593 z vôle Benátskej republiky ako pevnosť proti tureckým útokom a po dve storočia bolo pod nadvládou Benátok. Má trojité opevnenie (posledné bolo dokončené za Napoleona Bonaparteho). Každé bolo budované vzhľadom k predchádzajúcemu tak, aby vznikla navzájom symetrická deväťcípa hviezda.

Palmanova je elegantná a tichá. Z troch brán je v perfektnom stave brána Porta Udine. Najmalebnejšou časťou Palmanova je jej námestie s Palazzo del Provveditore Generale (sídlo radnice) a Palazzo del Governatore alle Armi (je tam veľkolepé vojenské múzeum). Najdôležitejšou budovou je katedrála postavená v r. 1636. Na Piazza Grande doslova svieti, lebo je postavená z bieleho kameňa.

Okrem historických budov sa na námestí nachádza množstvo obchodov, barov a reštaurácií. Ochutnajte výborné jedlá z čerstvých rýb a morských plodov z neďalekej lagúny Grado (podávané s bielou polentou), mäso s polentou či známe frico (zemiakovo-syrová placka). Samozrejme, k tomu pohár bieleho (Verduzzo a Tocai Friulano)  či červeného (Refosco a Cabernet) lokálneho vína.

V prvý septembrový víkend sa v Palmanove koná historická rekonštrukcia vojny (v dobových kostýmoch zo 16. st.), ktorá láka historických nadšencov z celého sveta. Táto udalosť sa volá  “A.D. 1615 Palma alle armi“ (epizóda sa týka vojny v Benátkach proti Rakúšanom) a je to skvelé predstavenie.

Palmanova – Italy (Drone video 4K) – YouTube

error: Content is protected !!