Paolo Sorrentino

Paolo Sorrentino, významný taliansky režisér, scenárista a spisovateľ. Narodil sa 31. mája 1970 v Neapole (časť Vomero) v skromnej rodine; otec bol zamestnanec banky, matka domáca. Jeho manželkou je novinárka Daniela D´Antonio, s ktorou má dve deti (dcéru Annu a syna Carla); žijú v Ríme.

Študoval ekonómiu a obchod, ale štúdium na univerzite neukončil (skončil tesne pred štátnicami); vášeň pre kino ho premohla… jeho dvorným hercom je Tony Servillo, ktorého máme možnosť vidieť vo viacerých režisérových snímkach.

Paolo Sorrentino pracoval v začiatkoch svojej kariéry ako scenárista s neapolskými divadelníkmi a filmármi. V r. 1998 natočil krátky film L’amore non ha confini (Láska nepozná hranice), za ktorý získal množstvo ocenení. Na benátskom festivale v r. 2001 a nasledujúce leto na MFF v Karlových Varoch bol uvedený jeho celovečerný debut Prebytočný človek (cena Solinas a vysoké uznania v Taliansku aj v zahraničí). Od r. 2004, kedy bol v Cannes predstavený film Le conseguenze dell‘ amore (Následky lásky; cena David di Donatello za najlepší film, režiséra, scenár, herca a kameru), sú na tento najvýznamnejší filmový festival v Európe pozývané Sorrentino-ve filmy pravidelne: Rodinný priateľ (2006), Božský (2008; Cena poroty a mnohé ďalšie ocenenia), Tu to musí byť (2011), Grand bellezza/Velká nádhera (2013; Oscar za najlepší neanglicky hovorený film) i Mladosť (2015). Jeho posledný film É stata la mano di Dio (Bola to božia ruka) je nominovaný na Oscara 2022.

Sorrentino je tiež rešpektovaným spisovateľom; napísal a vydal dva romány, niekoľko esejí a poviedok. Kniha Tutti hanno ragione bola skvelo prijatá ako čitateľmi, tak aj kritikmi a bola nominovaná na najprestížnejšiu cenu talianskej literatúry (2010; Premio Strega).

È stata la mano di Dio | Teaser ufficiale | Netflix – Bing video

 

error: Content is protected !!