Pentedatillo

Na samom juhu Kalábrie, na skale, ktorá pripomína tvar ruky, alebo skôr pripomínala (časť skaly sa zrútila), nájdete tajomné Pentedattilo, mesto duchov.

Jeho založenie sa datuje do obdobia 9. st. Bolo postavené na obranu oblasti Reggio pred nájazdmi Saracénov. Počas grécko-rímskeho obdobia bolo Pentedattilo, vďaka svojej strategickej polohe, z ktorej ovládalo cesty vedúce do Aspromonte, dôležitým ekonomickým a vojenským centrom.

Musíte byť v dobrej kondícii, pretože z parkoviska do Pentedatillo vedie dosť strmá cesta. Prehliadka je, samozrejme, pešia, ale vedzte, že prechádzať sa opustenými, tichými uličkami má v sebe niečo mystické; stojí to za to! Už z diaľky je viditeľná kostolná veža Chiesa di San Pietro e Paolo (kostol sv. Petra a Pavla), ktorý sa nachádza v strede dediny. Pri prehliadkach so sprievodcom je práve tento kostol miestom na rozprávanie rôznych príbehov a legiend.

Tak, ako mnohé talianske mestá, ani toto Pentedatillo sa nevyhlo zemetraseniu. V r. 1783 bolo vážne poškodené a obyvatelia sa museli vysťahovať. Oveľa neskôr, v r. 1960-1980, bolo Pentedatillo „znovuobjavené“, opravené a osídlené dobrovoľníkmi z celej Európy. Miestni remeselníci si otvorili obchodíky s výrobkami z dreva, zo skla či keramiky, obnovili reštaurácie, ponúkajú štýlové možnosti na ubytovanie…

Keďže toto mesto bolo (ako mnohé iné v Kalábrii) založené Grékmi, každoročne sa tu koná festival „Paleariza“, významná udalosť gréckej kultúry. Okrem toho je tiež hostiteľom medzinárodného festivalu krátkych filmov „Pentedattilo Film Festival“ (od augusta do septembra)…

Pentedattilo | CityNow.it – Bing video

error: Content is protected !!