Piscina Mirabilis

Campania je región plný prekvapení s nespočetným množstvom pokladov najrôznejšieho druhu. Niektoré sú chronicky známe (napr. Pompeje), iné o niečo menej a sú aj také, čo sú pre väčšinu (naozaj) neznáme.

Medzi zázraky „miracoli di Campania“ nie je možné nezahrnúť Piscina Mirabilis (bazén Mirabile; vstup gratis) v Bacoli. Archeologická pamiatka rímskeho pôvodu, ktorá sa nachádza v oblasti Campi Flegrei (Flegrejské polia). Jej neuveriteľná rozloha vďačí aj za názov, pod ktorým poznáme toto miesto aj dnes. Piscina Mirabilis = tzv. „úžasný bazén“.

Dodnes je v perfektnom stave (vykopaná do tufového kopca) a je, vskutku, zážitok prejsť si to tam. 72 m dlhá, 25,5 m široká a 15 m vysoká. Cisterna má dva kompozitné schodovité vchody. Jeden na severozápade (dodnes úradný vstup) a druhý na juhovýchode. Pochádza z obdobia vlády cisára Augusta a je to najväčšia cisterna pitnej vody postavená Rímanmi.

Hovorí sa, že to bolo miesto, odkiaľ vychádzal hlavný rímsky akvadukt, Aqua Augusta. Zabezpečoval pitnou vodou (okrem iného) aj veľké lode Classis Misenensis, ktoré patrili rímskemu námorníctvu. Avšak, pravdepodobnejšia verzia je, že cisterna patrila k jednej z luxusných víl postavenej v tejto oblasti. Prečo? Lebo cisterna je vzdialená asi 1 km od výbežku Miseno, kde sa nachádzala vojenská základňa a prístav.

Ako to vo vnútri vyzerá? V prvom rade mysticky a úchvatne. Ide o štvoruholníkový priestor s 12-timi miestnosťami s klenbami. Spolu so 48 piliermi tvorí päť lodí „bazéna“ (piscina). Nádrž (hlboká 1,10 m) bola cyklicky vyprázdňovaná a starostlivo čistená. Postupne a neustále (od konca 1. st. do začiatku 2. st.) bola cisterna spevňovaná. Voda bola čerpaná z cisterny pomocou mechanizmov na strešnej terase.

K Piscina Mirabilis sa dostanete neapolským obchvatom, výjazdom na Pozzuoli/Arco Felice, smer Bacoli. Alebo verejnou dopravou (o niečo komplikovanejšie). Vlak Cumana, zastávka Fusaro alebo Lucrino. Potom pokračovať autobusom EAV, zastávka Via Risorgimento. Zážitok zaručený.

Piscina Mirabilis – YouTube

 

error: Content is protected !!