Pizzeria Sorbillo

Gino Sorbillo. Ambasádor talianskej pizze par excellence. Plachý pohľad, isté zápästie. Gino Sorbillo je neapolský výrobca pizze a známa televízna tvár. V júni 2016 mu bola udelená cena Master of Art and Crafts, jedinečná v kategórii Piazzaioli, za prítomnosti Ministerstva kultúrneho dedičstva a prezidenta republiky Mattarellu.

Pochádza z jednej z najstarších rodín výrobcov pizze v Neapole. Jeho starí rodičia, Luigi Sorbillo a Carolina Esposito, založili prvú pizzeriu v r. 1935 na Via dei Tribunali 32 (v starom centre mesta), ktorú mnohí označovali ako „Via della Pizza Napoletana“. Manželia Sorbillo mali 21 detí (iba jednu dcéru, ostatní boli chlapci; všetci pizzéri). Ginov otec, Salvatore, bol devätnástym v poradí.

Gino vyrastal v rodinnej pizzerii a čoskoro pochopil tajomstvá pravej neapolskej pizze, ktorú rád označuje ako „tú z chudobných ulíc mesta“… teda väčšiu, štedrejšiu a dostupnú pre všetkých. Pizza v pizzerii Sorbillo stojí 4-7 €; určite menej, ako by ste očakávali od michelin-kami ocenenej pizzerie v centre mesta. Pizza Sorbillo sa vyznačuje menej výrazným okrajom ako tie, ktoré dnes bežne v Neapole vidíte. Je to priamy odkaz na pouličné jedlo (pizza sa skladala na štyri časti, ktoré tvorili jeden veľký trojuholník).

Novou výzvou pre Gina Sorbillo je používanie múk z ekologického poľnohospodárstva a ingrediencií tej najvyššej kvality (napr. fiordilatte z Ageroly či paradajky z Gragnana) a neustála aktualizácia jedálneho lístka (v súlade s trendmi zdravej výživy). Jeho ambíciou je gastronomická dokonalosť zažitá prostredníctvom pizze.

Gino Sorbillo sa narodil v r. 1974 v Neapole, kde dodnes žije a pracuje. Celé „pizza-umenie“ sa naučil od tety Esteriny (jediná dedova dcéra). Svoju prvú pizzu pripravil klientovi už ako 9-ročný. Napriek tomu, že vyštudoval účtovníctvo, ihneď po štúdiu sa vrátil sa k svojej vášni… po svojom boku má neustále brata Antonia, ktorého prezývajú Totò. Je ženatý, s manželkou Loredanou majú tri deti.

Kde nájdete pizzeriu Sorbillo? Tú najstaršiu na Via dei Tribunali 32 v Neapole, ale aj na Via Partenope (pri pobreží). Dve sú aj v Ríme, tri v Miláne. Sorbillo je aj v Turíne, v Janove, v New Yourk-u, Miami a Tokiu. V lete r. 2021 bol otvorený pizza-bar na Ibize.

La pizza napoletana di Gino Sorbillo – Bing video

error: Content is protected !!