Pizzo Calabro

Pizzo Calabro, alebo len Pizzo, mesto nachádzajúce sa na strmom útese asi 40 km od Tropea, v provincii Vibo Valentia, región Calabria. Mesto medzi horami a morom s bohatou históriou, s nádhernými plážami, výborným jedlom, preslávené najmä zmrzlinou Tartufo.

Rovnako ako na mnohé iné miesta Kalábrie, aj Pizzo sa hlási k pôvodu z čias Magna Grecia; avšak neexistujú žiadne listinné či archeologické dôkazy, ktoré by to potvrdzovali. Preto sa história mesta Pizzo Calabro začína písať až od r. 1300, odkedy je zdokumentovaná existencia komunity baziliánskych mníchov, pevnosti a rybárskej dediny.

Dominantou Pizzo je starý hrad Castello Murat, postavený Aragóncami v 15. st. Bol tu  uväznený a neskôr popravený kráľ Neapola a Sicílie, Joachim-Napoleón Murat. Odvážny, nebojácny muž, ktorý sa v Pizzo usiloval o víťazstvo a o znovudobytie svojho kráľovstva…  namiesto toho tam našiel svoju smrť (13. 10. 1815).

V interiéri hradu nájdete historickú rekonštrukciu, ktorá reprodukuje posledné dni Muratovho života, predstavuje rôzne okamihy zadržania kráľa a jeho mužov: v podzemí, v cele je reprodukované ich uväznenie; na prvom poschodí je znázornená scéna súhrnného procesu proti Muratovi; cela, kde kráľ strávil posledné chvíle svojho života, odkiaľ napísal list na rozlúčku manželke Karolíne a svojim štyrom deťom…

Keď sa nabažíte histórie alebo slnenia na pláži pri úžasnom mori, zavítajte do úzkych uličiek historického centra s obchodíkmi, barmi  a reštauráciami a ochutnajte výborné miestne špeciality.

PIZZO Calabro, Calabria Italy | 4K drone footage, DJI Mavic Air – YouTube

 

 

 

error: Content is protected !!